Nowy numer 49/2020 Archiwum

Światełko Pokoju w Tarnowie

Harcerze z Hufca ZHP Tarnów im. gen. Józefa Bema otrzymali w Krakowie Betlejemskie Światełko Pokoju.

Zostało ono przekazane polskim harcerzom 16 XII na granicy państwa przez słowackich skautów. Z Polski trafi na Ukrainę i Białoruś.

Tarnowianie otrzymają go w środę, 19 grudnia o godzinie 18.30. podczas opłatka samorządowego i uroczystej Mszy w kościele księży filipinów. -- Po Światełko można również przyjść do budynku Komendy Hufca ZHP Tarnów im. gen. Józefa Bema przy ul. Konarskiego 17 w czasie trwania dyżuru Biura Komendy Hufca, tj. w najbliższy czwartek, 20 grudnia, od 16.00 do 18.00 – dodaje dh Olga Sałahub, rzecznik prasowy Hufca ZHP Tarnów.

- Betlejemskie Światełko jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei, tradycją jest stawianie go na wigilijnym stole. Dlatego rok w rok, przywozimy je z Krakowa, gdzie przekazywane jest harcerzom z Małopolski, aby i mieszkańcy Tarnowa mogli je mieć w swoich domach podczas Świąt – relacjonuje harcmistrz Jerzy Gacoń, komendant Hufca ZHP Tarnów.

Zwyczaj przekazywania sobie Światełka narodził się w 1986 r., do Polski trafił w 1991r. i polega na przekazywaniu przez harcerzy i skautów przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama