GN 48/2020 Archiwum

Nowy wikariusz biskupi

Ks. dr Jerzy Jurkiewicz został nowym wikariuszem biskupim ds. zakonnych.

– Troską biskupa tarnowskiego jest postęp duchowy diecezjan, ich rozwój na drodze świętości, a wśród tych, którzy są otoczeni tą troską, są siostry zakonne i ojcowie oraz bracia zakonni. Moją rolą będzie wspieranie osób życia konsekrowanego na drodze świętości i pracy na rzecz Kościoła – mówi ks. Jerzy Jurkiewicz. Obejmując ten urząd, ks. Jerzy zastąpił ks. dr Roberta Biela.

– Dla mnie jest to szczególne wyróżnienie. W miarę możliwości będę starał się jak najlepiej wypełniać moje obowiązki i pomagać biskupowi Andrzejowi – dodaje ks. Jurkiewicz. Pierwszym większym spotkaniem z nowego wikariusza biskupiego z osobami powierzonymi jego pieczy będzie Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego w Tarnowie.

Ks. dr Jerzy Jurkiewicz urodził się w 1967 roku. Pochodzi z Jastrzębi. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Tarnowie (1986-92) i w 1992 r. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1992 r. z rąk biskupa Józefa Życińskiego pracował w duszpasterstwie parafialnym. W latach 1993 - 1998 odbył studia specjalistyczne z Filologii Klasycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem magistra filologii klasycznej. W latach 1998-2004 pełnił funkcję prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Od 1998 r. jest wykładowcą języka łacińskiego, greckiego i Historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i Instytucie Teologicznym w Tarnowie (obecnie: Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie). W roku 2002 ukończył dwuletnią Szkołę Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, prowadzoną przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa. W 1999 roku uzyskał tytuł licencjata teologii. W latach 1999-2006 odbył studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uwieńczone doktoratem z teologii. Od roku 2006 pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

W diecezji jest 1300 osób konsekrowanych: około tysiąc sióstr zakonnych i 300 ojców i braci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama