Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wieczne Miasto dla młodych

Od 28 do 2 stycznia 2013 odbywać się będzie w Rzymie Europejskie Spotkanie Młodych.

Z Joanną Solak, koordynatorką wyjazdów z diecezji tarnowskiej na Europejskie Spotkania Młodych rozmawia Grzegorz Brożek

Wieczne Miasto dla młodych   Joanna Solak Grzegorz Brożek/GN

- Ilu diecezjan wyjechało na Europejskie Spotkanie Młodych w tym roku do Rzymu?

- W tym roku z diecezji wyjechało 1500 młodych ludzi. Dwa lata temu w Rotterdamie, rok temu w Berlinie było zdecydowanie mniej uczestników. W tamtym roku wyjechało z diecezji około 500 osób. W tym roku trzy razy więcej.

- Z czego to wynika?

- Najważniejsze jest duchowe przygotowanie i świadomość tego, że udajemy się tam by wspólnie świętować, modlić się, poznać wyznawców Chrystusa z różnych europejskich krajów. Niemniej jednak trudno nie zauważyć, że tegoroczne spotkanie w Rzymie wydawać się może wielu ludziom bardzo atrakcyjne. Rzym to wyjątkowe miasto. W dodatku w programie kilkudniowych jest też spotkanie z Benedyktem XVI. Wyjazd na ESM jest też – niektórzy może mieliby pokusę, by tak go traktować - tanią ofertą na spędzenie sylwestra pod włoskim niebem. Jednak wysiłek duszpasterzy i kilkumiesięczne przygotowania prowadza do tego, by atrakcje nie przysłoniły tego, co najcenniejsze, wielkiej wspólnoty młodych chrześcijan z całej Europy uwielbiających słowem i śpiewem Jednego Boga.

Wieczne Miasto dla młodych   Przed wyjazdem w Tarnowie 250 uczestników pielgrzymki wzięli udział Mszy św. w kościółku akademickim pw. św. Józefa Grzegorz Brożek/GN

- Który raz jedziesz?

- Po raz szesnasty. Jadę - jakkolwiek kolokwialnie to brzmi – ładować akumulatory. Mogę powiedzieć, że kiedy zaczynałam to w dużej mierze były to dla mnie wycieczki z programem religijnym. Dziś to odskocznia od codzienności, to doświadczenie mocy Jezusa, który czyni wielkie rzeczy w sercach ludzi. To niezwykłe przeżycie wspólnoty wiary, która jest jedna, mimo, że różnimy się pochodzeniem, językiem, którym tę wiarę wyznajemy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama