Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święta u sąsiadów

Zgodnie z kalendarzem juliańskim grekokatolicy i prawosławni obchodzą dziś Boże Narodzenie.

W świątyniach grekokatolickich i prawosławnych, znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej, uczczono dziś Boże Narodzenie.

- To pierwszy z trzech świętych dni naszego obrządku. Drugi jest poświęcony Świętej Rodzinie, a trzeci św. Stefanowi – mówi Jan Chyra z Kwiatonia.

Liturgię poprzedziła wigilia, w czasie której zamiast opłatka używa się specjalnego chleba, tak zwanej prosfory, którą między domowników dzieli gospodarz składając wszystkim życzenia.

Przed wiernymi obrządku wschodniego obchody Nowego Roku oraz tak zwane Święto Jordanu, które kończy okres Bożego Narodzenia.

- Ludzie w naszej miejscowości, niezależnie od obrządku i czasu obchodzenia świąt, zawsze się wzajemnie szanowali, powstrzymując się na przykład od pracy, gdy sąsiedzi obok właśnie przeżywali swój czas Bożego Narodzenia. To bogactwo współistnienia kultur, które uczy nas zgodnego współżycia – mówi Maria Chyra, sołtys Kwiatonia.

Więcej o obchodzeniu świąt u naszych sąsiadów, grekokatolików i prawosławnych, o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem w drugim tegorocznym numerze Gościa Tarnowskiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama