Nowy numer 3/2019 Archiwum

Święta u sąsiadów

Zgodnie z kalendarzem juliańskim grekokatolicy i prawosławni obchodzą dziś Boże Narodzenie.

W świątyniach grekokatolickich i prawosławnych, znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej, uczczono dziś Boże Narodzenie.

- To pierwszy z trzech świętych dni naszego obrządku. Drugi jest poświęcony Świętej Rodzinie, a trzeci św. Stefanowi – mówi Jan Chyra z Kwiatonia.

Liturgię poprzedziła wigilia, w czasie której zamiast opłatka używa się specjalnego chleba, tak zwanej prosfory, którą między domowników dzieli gospodarz składając wszystkim życzenia.

Przed wiernymi obrządku wschodniego obchody Nowego Roku oraz tak zwane Święto Jordanu, które kończy okres Bożego Narodzenia.

- Ludzie w naszej miejscowości, niezależnie od obrządku i czasu obchodzenia świąt, zawsze się wzajemnie szanowali, powstrzymując się na przykład od pracy, gdy sąsiedzi obok właśnie przeżywali swój czas Bożego Narodzenia. To bogactwo współistnienia kultur, które uczy nas zgodnego współżycia – mówi Maria Chyra, sołtys Kwiatonia.

Więcej o obchodzeniu świąt u naszych sąsiadów, grekokatolików i prawosławnych, o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem w drugim tegorocznym numerze Gościa Tarnowskiego.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy