Nowy numer 03/2020 Archiwum

Płonął kościół w Ptaszkowej

Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy drewniany kościół został podpalony. Policja zatrzymała już podejrzanych.

Zabytkowy kościół w Ptaszkowej został podpalony w nocy z 15 na 16 stycznia. - Gdyby nie monitoring i szybka reakcja proboszcza z zabytkowego kościoła w Ptaszkowej, zostałyby dziś zgliszcza. W ratowanie zabytku włączyli się księża i parafianie. Na koniec przyjechała nasza jednostka, która całkowicie ugasiła ogień - relacjonuje Paweł Motyka, zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu.

Straty są szacowne na około 10 tys. zł. - Na szczęście wnętrze 450. letniej świątyni ocalało. Trudno jest objąć myślą to wszystko, co jako wspólnota parafii Ptaszkowa przeżywamy w tych dniach. Trudno te myśli uporządkować. Próba podpalenia naszego zabytkowego (z 1555 roku) kościoła ma swój wielowymiarowy wydźwięk. Tu nawet nie chodzi o ilość wypalonego drewna. Ale że znalazł się ktoś, kto powziął zamiar spalenia świątyni, która przez wieki kształtowała życie ludzi zamieszkujących tę Ziemię. W cieniu której wyrastaliśmy i widok której zawsze poruszał struny naszego serca pełne ciepła, dobra, serdeczności, pokoju… Powraca pytanie jak nisko musi upaść człowiek by niszczyć to, co jest i powinno być najświętsze nawet dla niewierzących. Przywołam tu słowa sześcioletniej Dominiki, która przyszła dzisiaj z Mamą rano, bo "ktoś chciał spalić domek Pana Jezusa" - mówi ks. Józef Kmak, proboszcz parafii Ptaszkowa dla portalu ptaszkowa.pl.

Jak ustaliło radio RDN Nowy Sącz, podejrzani zostali dziś zatrzymani przez policję. - Są to czterej mężczyźni w wieku od 20 do 28 lat, mieszkańcy Sądecczyzny - mówi Henryk Koział, komendant miejski policji w Nowym Sączu.

Zobacz filmy

Pożar kościoła w Ptaszkowej (1)
Ptaszkowa PL

 

Pożar kościoła w Ptaszkowej (2)
Ptaszkowa PL

 

Pożar kościoła w Ptaszkowej (3)
Ptaszkowa PL

« 1 »
 • gorolaz
  18.01.2013 11:47
  Niezależnie czy to skutek nagonki na kościół czy nie, próbę zniszczenia takiego zabytku uważam za zbrodnię. Sprawcy powinni być osądzeni , surowo ukarani a ich wizerunki opublikowane w mediach. Byłem przy tym kościele 2 lata temu, spędzając w okolicy wakacje i ta sprawa tym bardziej mnie boli.
  doceń 5
 • Ptaszkowianka
  22.01.2013 13:24
  Podpalacze zostali złapani, niestety teraz są wypuszczeni i pewnie tak zostanie...
  doceń 3
 • 6Wb4m7hpB
  14.08.2013 06:05
  "engagement rate" miło że w końcu m wi sie o tym głośno. Powiem tak, browary są boatge i stać je aby 0,0 01% swoich przychod w przeznaczyć na zabawę w social mediach. A jeśli browar jest regionalny i sam zesp ł pracownik w potrafi tworzyć ciekawą treść to już w og le super. Pytanie jest czy warto topić kasę w reklamę na fb i rożnej maści honoraria agencji social mediach ?! Mi np. fb się już powoli nudzi. Używam go jedynie jako RSS czyli strony m.in. mediafun da linka na swoim profilu do arta i jak mam ochotę to wchodzę (czasem mediafun leje wodę wiec nie każdy Jego art czytam). Ale angażowanie się w pisanie na tablicach marek uważam na strate czasu. Po co i na co ? Inne dobra sprawa to firmy wydają x tys złotych na obsługę fan page a nie wydają nic na gadżety dla swoich fan w. Wiec za lanie wody płacą a za lubienie danej marki albo bycie aktywnym na jej stronie już nie.
  doceń 0
 • Wiktor
  16.05.2019 20:54
  Mieszkam w Bieszczadach ale moi rodzice są z ptaszkowej mieli tam komunie bierzmowanie często tam bywam i znam bardzo dobrze ta miejscowość powinni za to beknac i za swoje pieniądze o ile je mają wszystko robić dzień i noc
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama