Nowy numer 33/2018 Archiwum

Uświęcone kamienie

W kaplicy bł. ks. Romana Sitki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie została erygowana droga krzyżowa.

Rozważania czytał ks. prał. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie   Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
Rozważania czytał ks. prał. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie
Ks. Zbigniew Wielgosz/GN
W dawnej kaplicy WSD w Tarnowie, obecnie pw. bł. ks. Romana Sitki, odbyło się nabożeństwo erygowania drogi krzyżowej, któremu przewodniczył ks. prof. Michał Bednarz jako delegat Biskupa Tarnowskiego.

– Kiedy myśleliśmy nad formą stacji drogi krzyżowej, powstał pomysł, by umieścić w kaplicy bł. ks. Romana Sitki krzyże zawierające kamienie – relikwie z jerozolimskiej drogi krzyżowej. Ks. prof. Michał Bednarz erygował naszą drogę krzyżową nie tylko jako delegat księdza biskupa, lecz także jako biblista i wieloletni przewodnik pielgrzymów do Ziemi Świętej – mówi ks. prał. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie.

W centrum kapsuła z relikwią   Jedna ze stacji drogi krzyżowej
W centrum kapsuła z relikwią
Ks. Zbigniew Wielgosz/GN
Poszczególne stacje mają formę krzyża, w centrum każdego z nich zostały umieszczone w zalakowanej kapsule kamienie z miejsc uświęconych męką i śmiercią Chrystusa. – Relikwie drogi krzyżowej otrzymaliśmy przez pośrednictwo o. Jerzego Kraja od gwardiana Kustodii Ziemi Świętej, który tym samym odpowiedział na prośbę księdza rektora WSD w Tarnowie i całej wspólnoty seminaryjnej. Relikwiarze zostały następnie poświęcone w bazylice Grobu Bożego – mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, który jest fundatorem relikwiarzy.

Każdy z relikwiarzy jest opieczętowany i posiada specjalny certyfikat wydany przez Kustodię Ziemi Świętej.

  Uczestnicy nabożeństwa
Ks. Zbigniew Wielgosz/GN
– Dzisiejsze nabożeństwo to ważne duchowo przeżycie, nie tylko ze względu na charakter stacji drogi krzyżowej, ale także ze względu na samo nabożeństwo. Do tej pory nie uczestniczyliśmy jeszcze w erygowaniu drogi krzyżowej – mówią klerycy.

Kaplica pw. bł. ks. Romana Sitki służy nie tylko wspólnocie seminarium, ale także księżom profesorom i świeckim studentom tarnowskiego Wydziału Teologicznego UPJP II w Krakowie.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma