Nowy numer 49/2020 Archiwum

Mędrzec o uśmiechu nieśmiałego dziecka

Duchowieństwo, siostry zakonne, alumni i wierni świeccy dziękowali za pontyfikat Benedykta XVI.

W samo południe, 28 lutego w ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI sprawowana była uroczysta Msza św. w tarnowskiej katedrze jako dziękczynienie za dar Ojca Świętego. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, a koncelebrowali księża dziekani z całej diecezji, pracownicy Kurii Diecezjalnej i profesorowie Wydziału Teologicznego. Do wspólnej modlitwy zaproszeni byli też wszyscy diecezjanie.

-- Benedykt XVI, ten wielki mędrzec o uśmiechu nieśmiałego dziecka, przewodził Kościołowi starając się jak najmniej zaprzątać swoją osobą, aby kierować nasze myśli ku Bogu. Obierając swoje papieskie imię „Benedykt”, Ojciec Święty mówił, że pragnie nawiązać do pontyfikatu papieża Benedykta XV – odważnego proroka pokoju, który prowadził Kościół przez burzliwe czasy zawieruchy wojennej, oraz do św. Benedykta, Patrona Europy, który wskazuje na chrześcijańskie korzenie Starego Kontynentu. To właśnie przez wstawiennictwo św. Benedykta, zawierzając Bogu swój pontyfikat Ojciec Święty prosił „aby Jezus Chrystus był zawsze na głównym miejscu w naszym chrześcijańskim życiu; aby zawsze zajmował pierwsze miejsce w naszych myślach i działaniach”. (…) Benedykt XVI odchodzi na miejsce odosobnione, aby bardziej poświęcić się modlitwie i medytacji -  odchodzi w czwartek, w dzień Wieczernika i w godzinie Wieczernika. W ten sposób, swoją ostatnią katechezą wskazuje nam, jak Chrystus Apostołom, czuwanie i modlitwę. Czuwanie nad kształtem naszej wiary, nad jej siłą i dojrzałością w obliczu godziny próby i przeciwności – podkreślał w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego.

Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI   Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI
Joanna Sadowska/GN
W intencji ustępującego papieża Msze św. dziękczynne zostaną dzisiaj odprawione w parafiach całej diecezji. Ponadto, o 20.00 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach.

-- Ważne wydarzenia w moim życiu toczyły się podczas tego pontyfikatu – powiedział RDN Małopolska biskup tarnowski Andrzej Jeż. Dwie nominacje, dwie bulle nominacyjne podpisał papież Benedykt XVI. To zmieniło historię mojego życia, mam tego głęboką świadomość – mówił. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym, a później biskupem diecezjalnym w Tarnowie. Podczas tego pontyfikatu również bp Wiesław Lechowicz otrzymał nominację na biskupa pomocniczego.

W czasie sede vacante, we wszystkich parafiach diecezji celebrowane będą Msze św. o wybór papieża. Diecezja modlić się też będzie o światło Ducha Świętego dla kardynałów - elektorów, dokonujących wyboru nowego papieża.

 

Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI   Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI
Podczas Mszy św. śpiewał chór seminaryjny
Joanna Sadowska/GN
Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI   Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI
Mszę św. koncelebrowali m.in. księża dziekani, pracownicy kurii i Wydziału Teologicznego
Joanna Sadowska/GN
Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI   Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI
Joanna Sadowska/GN

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama