Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Mogiła dla dwóch

Grób tych dwóch ofiar zbrodni sądowej, zastrzelonych w majestacie prawa w 1947 roku odnaleziono dopiero w 2011 roku.

Członkowie samorządu powiatu tarnowskiego wspólnie z reprezentantami gminy Tarnów pochylili się z modlitwą nad grobem zastrzelonych przez funkcjonariuszy UB Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy. Obaj należeli do grupy, która z rozkazu Inspektoratu tarnowskiego WiN w 1946 roku wykonała wyrok śmierci na Lwie Sobolewie, sowieckim doradcy w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Tarnowie. Ciała zastrzelonych zostały zakopane w niewiadomym miejscu.

- Miejsce pochówku pochodzącego z Woli Rzędzińskiej Mieczysława Cielochy i jego żołnierzy nie było znane. Bohaterowie nie mieli grobów, nie wolno było o nich mówić, pisać i oczywiście uczyć, a jakby tego było mało, poddawano ich rodziny najprzeróżniejszym szykanom. Dlatego postanowiliśmy tę bardzo dokładnie zbadać, zdobyć nowe informacje, ustalić nazwiska pozostałych straconych i zrobić wszystko, aby przywrócić im pamięć - tłumaczy starania podjęte przez gminę Tarnów wójt Grzegorz Kozioł.

W 2011 roku udało się ustalić miejsce pochówku dwóch żołnierzy WiN: Cielochy i Kiełbasy. Leżeli w bezimiennej mogile cmentarza komunalnego w Tarnowie-Krzyżu. Samorząd gminy postawił od razu w tym miejscu brzozowy krzyż. Niedawno wojewoda małopolski uznał tę mogiłę za grób wojenny i przyznał pieniądze, za które można było dwóm żołnierzom postawić granitowy nagrobek.

Mogiła dla dwóch   Grzegorz Brożek/GN Mogiła dla dwóch   Na nagrobku złożono wiązankę m.in. od Rady Powiatu Tarnowskiego Grzegorz Brożek/GN Mogiła dla dwóch   Grzegorz Brożek/GN Mogiła dla dwóch   Grzegorz Brożek/GN Mogiła dla dwóch   Grzegorz Brożek/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL