Klerycy WSD w Tarnowie uczcili św. Tomasza z Akwinu, patrona szkół i uniwersytetów katolickich.
W Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się patronalna uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu. Porannej Mszy św. przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka.
Drugim punktem uroczystości było spotkanie w seminaryjnej auli. W akademii ku czci św. Tomasza uczestniczyli bp Andrzej Jeż, bp Wiesław Lechowicz, bp Władysław Bobowski, księża profesorzy Wydziału Teologicznego UPJP II w Krakowie Sekcja Tarnów, moderatorzy WSD, przedstawiciele kurii, siostry zakonne, świeccy i alumni.
Na początku spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z KUL. – Fanem św. Tomasza stałem się na studiach z filozofii pod kierunkiem prof. Alberta Krąpca na KUL w Lublinie – powiedział ks. Maryniarczyk, który wygłosił wykład „Filozoficzna teoria creatio ex nihilo w nauczaniu św. Tomasza z Akwinu”. – Św. Tomasz nosi tytuł Doctor Angelicus, ale – jak zauważył o. Salij – powinien on brzmieć „Tomasz od Stworzenia”, gdyż jego myśl właśnie o stworzeniu była rewolucyjna i taką jest do dziś. Przede wszystkim Tomasz przeniósł refleksję nad stworzeniem z poziomu nauk przyrodniczych na poziom metafizyki, filozofii. Tylko na tym poziomie można szukać powszechnej przyczyny wszystkiego, co istnieje. Nauki przyrodnicze nie są kompetentne, by wypowiadać się w tej dziedzinie. Z refleksji Tomasza wynika, że byty stworzone są „skropleniem” myśli i woli Absolutu, że są pomyślane i chciane – mówił ks. Maryniarczyk. Profesor zwrócił też uwagę na tendencję lekceważenia, a nawet odrzucania teorii kreacjonizmu przez ośrodki naukowe. – Ale wówczas powstaje pole dla wszelkiego rodzaju neopogaństwa – dodał ks. Maryniarczyk.
W drugiej części akademii klerycy z II roku zaprezentowali obraz sceniczny poświęcony św. Tomaszowi. – Głównym celem przedstawienia jest ukazanie wybranego aspektu z życia i nauczania św. Tomasza, naszego patrona. W tym roku postanowiliśmy się skupić na jego filozofii. Jak wiadomo św. Tomasz postulował w niej hierarchię świata, dóbr, wartości. W przedstawieniu zderzyliśmy filozofię św. Tomasza z różnymi przeciwnymi jej poglądami. Próbowaliśmy wyakcentować to, że wolność w rozumieniu św. Tomasza wypływa z uporządkowanej, hierarchicznej wizji świata. Jeżeli jej nie ma, nie da się wybierać, a sama wolność staje się jedynie pustym hasłem – wyjaśnia Sylwester Pustułka, odtwórca postaci św. Tomasza.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie znajdują się relikwie św. Tomasza, którym klerycy w tym dniu oddali cześć.