Nowy numer 48/2020 Archiwum

W służbie rodziny

Głównymi tematami rozmów są pomoc małżeństwom w przypadku utraty dziecka oraz zdrowie kobiety.

Pierwsze z 10 spotkań szkoleniowych odbyło się 12 marca w Tuchowie. Wzięło w nim udział blisko 30 doradców z dekanatów Tarnów Południe, Tarnów-Zachód oraz Tuchów.

- Doradcy rodzinni pracujący w parafialnych poradniach objęci są całorocznym cyklem formacji duchowej oraz szkoleń. Mamy rekolekcje, dni skupienia, szkolenia, oraz te właśnie rozpoczęte doroczne, wiosenne spotkania rejonowe – mówi Maria Mączarowska, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego. Spotkania służą poszerzeniu wiedzy, wymiany wzajemnych doświadczeń, budowaniu wspólnoty poradnianej. – W małych grupach rejonowych jest szansa na indywidualne rozmowy, podzielenie się problemami, własnym doświadczeniem pracy. Niezależnie od tego w czasie tegorocznych spotkań mówimy o zdrowiu kobiet w poradnictwie rodzinnym. Myślę, że panie, żony coraz bardziej powinny o siebie dbać, bo ich rola w rodzinie jest nie do zastąpienia, a one są coraz bardziej zmęczone, przeciążone różnymi obowiązkami – dodaje M. Mączarowska.

W diecezji działa obecnie przy parafiach ponad 80 poradni, w których pracuje 300 doradców. Błędnie wielu katolików uważa, że poradnie służą tylko narzeczonym w ich okresie przygotowania do małżeństwa. Tymczasem doradcy udzielają pomocy także małżeństwom i całym rodzinom i nie ograniczają się tylko do tematyki naturalnego planowania rodziny, ale wsparciem i informacją służą w wielu innych problemach życia codziennego. Najnowsza poradnia rodzinna została otwarta 9 marca w par. pw. MB Nieustającej Pomocy w Krynicy Zdroju.

- W tym roku mówimy również o problemie dziecka utraconego, o tym, jak w takiej sytuacji pomóc rodzinie, jak możemy towarzyszyć małżonkom w tym trudnym czasie – informuje ks. dr Jan Banach, dyrektor Wydziału Małżeństw tarnowskiej kurii. Temat ten będzie jednym z wiodących w czasie jesiennego, Diecezjalnego Marszu Życia, który odbędzie się w Bochni.

W służbie rodziny   Grzegorz Brożek/GN W służbie rodziny   Grzegorz Brożek/GN

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne spotkania odbędą się:

13 marca – Szczurowa; rejon Bochnia

18 marca – Ciężkowice; rejon Tarnów: dekanaty Tarnów Pn. i Wsch.

21 marca –Mielec parafia Trójcy Przenajświętszej; rejon Mielec

4 kwietnia – Czchów; rejon Wojnicz

11 kwietnia – Pilzno; rejon Dębica

15 kwietnia – Rożnów; rejon Nowy Sącz

18 kwietnia – Krużlowa; rejon Grybów

22 kwietnia – Dobra; rejon Limanowa

25 kwietnia – Podegrodzie; rejon Stary Sącz

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama