Nowy numer 33/2018 Archiwum

Będą jak nowe

Minister i samorząd przyznali dotacje na odnowienie zabytkowych kościołów w diecezji tarnowskiej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje na renowację drewnianych zabytkowych kościołów w diecezji tarnowskiej. Blisko 3 mln złotych zostało rozdzielone między parafie w Siemiechowie, Szalowej, Jodłowej, Skrzydlnej, Przydonicy i Podolu, gdzie znajdują się gotyckie świątynie drewniane.

W Polsce zachowało się ponad 1 tys. kościołów i cerkwi drewnianych, z czego ponad 100 znajduje się na terenie naszej diecezji. - Nasza drewniana architektura sakralna to ewenement w skali światowej – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Dotacje na renowacje elementów wystroju zabytkowych świątyń przyznał również Marszałek Małopolski. Beneficjentami ponad 1,5 mln zł jest 56 parafii w diecezji tarnowskiej. – Musimy jednak wiedzieć, że każda parafia otrzymująca dotację musi zapłacić podatek. Bywa, że fiskus zabiera do 40 procent przyznanych pieniędzy – dodaje ks. Drewniak.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma