Nowy numer 47/2020 Archiwum

W Kongo zmarł ks. Józef Piszczek

Ponad 25 lat był tam misjonarzem posłanym przez tarnowski Kościół.

Ksiądz Józef Piszczek, misjonarz w Kongo-Brazzaville, zmarł nagle 2 kwietnia. Urodził się w Tylmanowej 25 lipca 1956 roku. Podstawowe wykształcenie zdobył na miejscu, a szkołę średnią ukończył w Krościenku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk  bp. Jerzego Ablewicza 31 maja 1981 roku.

Po przyjęciu święceń pracował w parafii Góra Ropczycka i św. Kazimierza w Nowym Sączu, gdzie był również kapelanem szpitala. W kwietniu 2006 roku został odznaczony przez biskupa tarnowskiego godnością kanonika kapituły kolegiackiej w Nowym Sączu.

Idąc za głosem powołania misyjnego zgłosił swoją dyspozycyjność wyjazdu na misje. Przygotowanie do tej pracy odbył w Warszawie w Centrum Formacji Misyjnej w latach 1986-1987. Uroczyście do podjęcia działalności misyjnej w Kongu-Brazzaville został posłany przez Ojca św. Jana Pawła II w Warszawie 10 czerwca 1987 roku.

Ks. Józef Piszczek   Ks. Józef Piszczek
Ks. Krzysztof Czermak
Wtedy otrzymał krzyż misyjny. W tym samym roku pod koniec września przez Moskwę dotarł do Konga i rozpoczął swoją misyjną posługę na północy kraju w Oyo, gdzie w maju 1973 roku dotarli pierwsi misjonarze tarnowscy. W tej misji pracował przez cały czas swego pobytu w Kongo, będąc od 1993 roku proboszczem.

Na terenie misji w Oyo był przede wszystkim duszpasterzem i katechizował.

Wybudował jednak wiele kaplic, na miejscu rozbudował kościół oraz postawił nowy gmach szkoły katolickiej, którą sfinansowali kolędnicy misyjni z wkładem jego rodzinnej parafii Tylmanowa.

Ks. Józef Piszczek   Ks. Józef Piszczek
Grzegorz Brożek/GN
Informacje o uroczystościach żałobnych podamy w późniejszym terminie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama