Do odnowy życia duchowego wzywa diecezjan bp Andrzej Jeż.
W II niedzielę wielkanocną – w święto Miłosierdzia – w kościołach i kaplicach diecezji został odczytany list bp. Andrzeja Jeża w związku ze zbliżającą się peregrynacją obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II. Peregrynacja rozpocznie się 14 września 2013 roku o godz. 15 w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Pielgrzymowanie obrazu i relikwii potrwa w diecezji dwa lata.
Duchowym przygotowaniem do peregrynacji – wskazuje biskup – będą rekolekcje lub misje parafialne, a także indywidualne lub grupowe pielgrzymki do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Pasterz diecezji ma nadzieję, że pierwszym owocem przygotowania i peregrynacji będzie ponowne odkrycie sakramentu pokuty i pojednania jako bezcennego daru Bożego miłosierdzia. – Niech owocem naszego spotkania z Jezusem Miłosiernym będzie także powrót do praktyki I piątków miesiąca oraz nabożeństw wynagradzających za grzechy osobiste i całej ludzkości. Ufamy, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego przyczyni się do większej czci Bożego Miłosierdzia w naszych parafiach i rodzinach.
Niech Koronka do Miłosierdzia Bożego stanie się modlitwą każdego wierzącego i wszystkich naszych rodzin. W dobie, gdy tak wielu ludzi dotyka ból osamotnienia – i to nie tylko tego, wynikającego z braku bliskości drugiej osoby – ale także z powodu braku poświęcenia drugim czasu i należytej uwagi, niech skutecznym lekarstwem będzie modlitwa wspólnotowa i rodzinna. Stanowi ona również istotny element rodzinnego przekazu wiary następnym pokoleniom. Tymczasem w wielu rodzinach zrezygnowano ze wspólnej modlitwy. Nie brakuje też domów i mieszkań, w których zapomniano o krzyżu czy innym religijnym obrazie umieszczonym na ścianie albo ustawionym w widocznym miejscu. W trwającym Roku Wiary i w kontekście zbliżającej się peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, wato powrócić do tych praktyk i znaków Bożej obecności w naszym życiu. Polecam również modlitwie wszystkich Diecezjan sprawę powołań do życia kapłańskiego i zakonnego, którego wymowny przykład dostrzegamy w świadectwie życia i świętości siostry Faustyny i bł. księdza Michała Sopoćki – pisze bp Jeż. Nieodzownym warunkiem dobrego przeżycia peregrynacji jest Caritas – czynna miłość bliźniego. – W wielu parafiach naszej diecezji skuteczną pomoc wobec tego rodzaju głodu czynnej miłości niosą wolontariusze Caritas. Gorąco zachęcam do tworzenia parafialnych oddziałów Caritas w tych wspólnotach parafialnych, w których ich jeszcze nie ma – podkreśla bp Jeż.
Obraz i relikwie przybędą do parafii o godz. 17 i pozostaną w niej do dnia następnego, do godz. 16 lub 16.30. Obraz odwiedzi wszystkie kościoły parafialne, a także szpitale, domy opieki i klasztory.