Nowy numer 8/2019 Archiwum

Sufczyn pamięta

W Zespole Szkół w Sufczynie przy obelisku upamiętniającym pomordowanych Antoniego Rusina i Alojzego Antoniego Rusina zebrali się uczniowie, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, szkoły z terenu Gminy Dębno oraz mieszkańcy.

Obchody, które odbyły się 12 IV, rozpoczął odczytany przez mjra Józefa Błaszczyka Apel Poległych, w czasie którego oddano cześć wszystkim haniebnie pomordowanych na Wschodzie. Po wspólnej modlitwie, poprowadzonej przez ks. płk. dr. Marka Wesołowskiego, oraz chwili ciszy i zadumy zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy obelisku. Następnie zebrani udali się do budynku szkoły, gdzie wysłuchali montażu słowno-muzycznego „Katyń – młodzież pamięta”, który wzruszył, ubogacił i ujął za serca.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych pt. „Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary” poświęcona pamięci pomordowanych w 1940 roku. W czasie uroczystości symboliczne znaczenie miało przekazanie przechodniej statuetki, która towarzyszy gminnym uroczystościom katyńskim. Statuetkę z rąk zastępcy wójta otrzymał dyrektor Zespołu Szkół im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej.

Na uroczystości obecni byli: w imieniu Wójta Gminy Dębno zastępca wójta Antoni Brachucy, delegacja Powiatowej Policji Brzesku: podinspektor Paweł Matura, aspirant sztabowy Marek Krawczyk, mjr Józef Błaszczyk z LAKK w Łysej Górze. Rodzinę Antoniego Rusina reprezentowała Krystyna Rusin. Przybył też dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Włodzimierz Gurgul, kustosz Muzeum Zamku w Dębnie Krystyna Gurgul, radny i sołtys Edward Sacha, delegacja OSP w Sufczynie. Przybyli również dziek   Wystawa prac plastycznych pt. „Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary”
Archiwum organizatora
an dekanatu Porąbka Uszewska – ks. Marian Majka, ks. płk dr Marek, Wesołowski dyrektor LAKK w Łysej Górze, ks. Adam Bajorek, proboszcz parafii Sufczyn, ks. Franciszek Grądalski z parafii Sufczyn, ks. Józef Schab z parafii Dębno. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Dębno wraz z delegacjami i pocztami sztandarowymi – mówi Małgorzata Wiśniowska-Robak, dyrektor Zespół Szkół w Sufczynie.

Gminne Uroczystości Katyńskie zostały przygotowane przez nauczycieli Zespołu Szkół w Sufczynie, Zespół Szkół im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej, Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze Dębińskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Imienia Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza „MEMORIA et  BONUM”. Scenariusz i reżyseria Małgorzata Sacha, Teresa Ćwikła, oprawa muzyczna Elżbieta Rega, scenografia – Barbara Niedzielska, Urszula Sworst, Małgorzata Wiśniowska-Robak, Małgorzata Tabor, Teresa Ćwikła. Honorowy Patronat objął Wójt Gminy Dębno.

  Obelisk upamiętniający Antoniego Rusina i Alojzego Antoniego Rusina
Archiwum organizatora
  Pamiątkowe zdjęcie z kadetami
Archiwum organizatora

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL