Nowy numer 7/2019 Archiwum

Iść obok

Wychowanie to wspólna troska Kościoła, państwa i samorządu.

W całym procesie wychowawczym te trzy płaszczyzny winny się nawzajem przenikać – to najważniejszy wniosek sesji naukowej na temat wychowania, zorganizowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzej Jeża i starostę tarnowskiego Romana Łucarza. Zdaniem prelegentów państwo, które oddziałuje pośrednio na wychowanie, nie spełnia wystarczająco swojej roli. – Polska edukacja nie tylko nie zmierza do najlepszych rozwiązań stosowanych w innych krajach, ale wręcz się uwstecznia – zauważa dr Marek Ryk (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Podczas spotkania mówiono też o współczesnych wyzwaniach wychowawczych (ks. prof. Janusz Mastalski UPJP II w Krakowie), inicjatywach wychowawczych Kościoła (ks. dr Paweł Górski Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJP II w Krakowie) i, co omawiali pedagodzy, wzorcach wychowania stosowanych w praktyce. Ich zdaniem konieczne jest indywidualne podejście do każdego ucznia. – Wychowanie wymaga wiele cierpliwości, konsekwencji i wrażliwości ze strony nauczyciela. I ciągłych rozmów, na których w zasadzie bazuje całe wychowanie. Nauczyciel cały czas musi iść obok ucznia, nie z przodu ani z tyłu – podkreślała Jolanta Adwent z ZSLiT w Wojniczu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL