GN 48/2020 Archiwum

Spotkanie z pasterzem

Bp Andrzej Jeż spotkał się z przedstawicielami największych ruchów i stowarzyszeń kościelnych w diecezji.

W Kurii Diecezjalnej w Tarnowie odbyło się spotkanie przedstawicieli największych ruchów i stowarzyszeń kościelnych działających w diecezji tarnowskiej z bp. Andrzejem Jeżem. – Patrzymy perspektywicznie na działanie naszej diecezji i cieszymy się faktem, że wśród 1 mln. 150 tys. wiernych blisko 200 tys. osób jest zaangażowanych w różne grupy i stowarzyszenia, prowadzące ewangelizację ad intra (do wewnątrz – grupy modlitewne) oraz ad extra (na zewnątrz – grupy o profilu działań apostolskich). Priorytetem jest włączanie coraz większej liczby dzieci, młodzieży czy młodych małżeństw w procesy ewangelizacji Kościoła. Cieszy fakt, że jest duże zrozumienie co do udziału świeckich w głoszeniu Ewangelii. Chcemy uczyć się od innych wspólnot kościelnych, także z Europy Zachodniej, nowych form apostolatu. A mamy duży potencjał, co zauważam podczas wizytacji kanonicznych w parafiach. Widać też, że ten potencjał dopiero się urzeczywistnia w niektórych wspólnotach. Potrzebujemy wszyscy mocniejszych impulsów, by lepiej odczytywać odpowiedzialność płynącą z chrztu świętego. Sądzę, że wiosna Kościoła jest jeszcze przed nami – powiedział bp Jeż.

Spotkanie przedstawicieli największych ruchów i stowarzyszeń kościelnych było pierwszym tego rodzaju. – Spotkanie odbywa się miesiąc przed planowanym VII Forum Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Tarnowskiej, które odbędzie się 15 czerwca. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczą także księża asystenci diecezjalni. Celem spotkania jest także zapoznanie się księdza biskupa z prezesami najważniejszych ruchów i stowarzyszeń – informuje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

Jednym z najbardziej prężnych stowarzyszeń i ruchów jest wspólnota grup modlitewnych św. ojca Pio. – W diecezji działają już 53 grupy, 54. zostanie rychło zawiązana w parafii Mogilno. Ale mamy też „grupy zamiejscowe” w innych częściach Polski, np. w Sopocie, które zostały przez nas założone, oczywiście na zaproszenie tamtejszych księży – mówi ks. prał. Andrzej Liszka, moderator diecezjalny grup o. Pio.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama