Nowy numer 17/2019 Archiwum

Spotkanie z pasterzem

Bp Andrzej Jeż spotkał się z przedstawicielami największych ruchów i stowarzyszeń kościelnych w diecezji.

W Kurii Diecezjalnej w Tarnowie odbyło się spotkanie przedstawicieli największych ruchów i stowarzyszeń kościelnych działających w diecezji tarnowskiej z bp. Andrzejem Jeżem. – Patrzymy perspektywicznie na działanie naszej diecezji i cieszymy się faktem, że wśród 1 mln. 150 tys. wiernych blisko 200 tys. osób jest zaangażowanych w różne grupy i stowarzyszenia, prowadzące ewangelizację ad intra (do wewnątrz – grupy modlitewne) oraz ad extra (na zewnątrz – grupy o profilu działań apostolskich). Priorytetem jest włączanie coraz większej liczby dzieci, młodzieży czy młodych małżeństw w procesy ewangelizacji Kościoła. Cieszy fakt, że jest duże zrozumienie co do udziału świeckich w głoszeniu Ewangelii. Chcemy uczyć się od innych wspólnot kościelnych, także z Europy Zachodniej, nowych form apostolatu. A mamy duży potencjał, co zauważam podczas wizytacji kanonicznych w parafiach. Widać też, że ten potencjał dopiero się urzeczywistnia w niektórych wspólnotach. Potrzebujemy wszyscy mocniejszych impulsów, by lepiej odczytywać odpowiedzialność płynącą z chrztu świętego. Sądzę, że wiosna Kościoła jest jeszcze przed nami – powiedział bp Jeż.

Spotkanie przedstawicieli największych ruchów i stowarzyszeń kościelnych było pierwszym tego rodzaju. – Spotkanie odbywa się miesiąc przed planowanym VII Forum Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Tarnowskiej, które odbędzie się 15 czerwca. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczą także księża asystenci diecezjalni. Celem spotkania jest także zapoznanie się księdza biskupa z prezesami najważniejszych ruchów i stowarzyszeń – informuje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

Jednym z najbardziej prężnych stowarzyszeń i ruchów jest wspólnota grup modlitewnych św. ojca Pio. – W diecezji działają już 53 grupy, 54. zostanie rychło zawiązana w parafii Mogilno. Ale mamy też „grupy zamiejscowe” w innych częściach Polski, np. w Sopocie, które zostały przez nas założone, oczywiście na zaproszenie tamtejszych księży – mówi ks. prał. Andrzej Liszka, moderator diecezjalny grup o. Pio.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL