Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mobilność zawodowa

Od 7 do 10 maja w trzech miastach Małopolski – Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie odbywały się Europejskie Dni Pracy.

Złożyły się na nie seminaria dla osób zamierzających wyjechać za granicę, spotkania informacyjne dla pracodawców, targi pracy, spotkania z doradcami EURES z Polski i zagranicy. Celem Europejskich Dni Pracy, oprócz upowszechniania ofert pracy, doradztwa zawodowego, praktycznych porad, jest promowanie mobilności zawodowej w Europie. Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, proces mobilności jest znacznie ułatwiony, poprzez otwarcie granic i rynków pracy – mówi Katarzyna Niklewicz z WUP w Krakowie.

Podejmowanie pracy w innych krajach wspiera EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia. EURES tworzone jest przez służby zatrudnienia krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG tworzą państwa UE oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Celem tej sieci jest umożliwienie poszukiwania pracy za granicą, a także ułatwianie swobodnego przepływu informacji o możliwościach zatrudnienia i warunkach życia w krajach EOG. Jest to udogodnienie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Ci pierwsi w sytuacji braku możliwości znalezienia kandydatów o wymaganych kwalifikacjach i specyficznych umiejętnościa Spotkanie  „Praca w Europie  – o czym warto wiedzieć?”   Spotkanie „Praca w Europie – o czym warto wiedzieć?”
Joanna Sadowska /GN
ch na lokalnym rynku pracy, mogą przeprowadzić kampanię rekrutacyjną na całym obszarze EOG lub w wybranych krajach. Pracownicy natomiast mogą skorzystać z ofert pracy z całego obszaru EOG.

Europejskie Dni Pracy organizowane są w wielu miastach Europy z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ich ideą przewodnią jest przedstawianie korzyści płynących z mobilności zawodowej i geograficznej. Umożliwiają także wymianę informacji pomiędzy pracodawcami, instytucjami rynku pracy i osobami poszukującymi ofert pracy, staży oraz wolontariatu w Europie.

W Małopolsce Europejskie Dni Pracy organizowane są już po raz czwarty w ramach sieci EURES przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz jego Zespoły Zamiejscowe w Nowym Sączu i Tarnowie. Współorganizatorami wydarzenia są powiatowe urzędy pracy oraz Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama