Nowy numer 3/2021 Archiwum

XVIII rajd KSM

Młodzi z całej diecezji wędrowali szlakami Beskidu Sądeckiego w XVIII Rajdzie im. ks. Walentego Gadowskiego.

Młodzież z oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej uczestniczyła w XVIII Rajdzie im. ks. Walentego Gadowskiego. W rajdzie uczestniczyło 115 osób, w tym księża opiekunowie poszczególnych oddziałów.

– W piątek każda drużyna indywidualnie, pod okiem opiekunów, wędrowała po pasmach Beskidu, nie zważając na pogodę, momentami niesprzyjającą, oraz różne przygody, które potem okazały się najlepszym wspomnieniem. W sobotnie popołudnie, po kolejnej części wędrówki, wszyscy uczestnicy zjawili się w Bazie Rajdu mieszczącej  w Piwnicznej Zdroju. Pod wieczór odbyło się ognisko, przy którym śpiewu oraz dobrej zabawy nie było końca – opowiada Marcin Świądro, uczestnik rajdu.

Uczestnicy rajdu   Uczestnicy rajdu
Magda Pustułka
Zwieńczeniem spotkania były Msza św. oraz konkurs wiedzy religijnej oraz wiedzy o Beskidzie Sądeckim. – Trzy najlepsze zespoły otrzymały pamiątkowe puchary w klasyfikacji obejmującej wybór długości i trudności trasy oraz wyniki konkursu. I miejsce zajął oddział KSM z parafii bł. Karoliny w Tarnowie, II KSM z Piwnicznej Zdroju, III KSM z Żyrakowa. Nagroda Fair Play powędrowała do młodych z KSM w Bobowej – informuje Marcin Świądro.

Ks. Walenty Gadowski (1861 – 1956) był wybitnym teologiem w zakresie katechetyki, twórcą metody katechetycznej, zwanej z niemiecka od jego nazwiska „Gadowskische Methode”. Określono ją tak na kongresie katechetycznym w Monachium. Opierała się na tzw. stopniach formalnych, m.in. wykładzie, wyjaśnieniu i zastosowaniu. W duchu tej metody pisał katechizmy dla różnych klas. Publikował też wiele prac z zakresu pedagogiki. Redagował również „Dwutygodnik Katechetyczny”. Dla kultury narodowej pozostanie również ważną postacią ze względu na popularyzację turystyki górskiej. To on wytrasował szlak Orlej Perci w Tatrach. Jest patronem Rajdu KSM Diecezji Tarnowskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama