Lipnica Murowana świętowała rocznicę wpisania kościoła św. Leonarda na listę UNESCO.
W Lipnicy Murowanej odbyła się oficjalna inauguracja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. – To jedyne takie do tej pory przedsięwzięcie w Polsce. Tylko województwo małopolskie organizuje takie dni na wzór francuski – powiedział europoseł Bogusław Sonik, który przed laty był jednym z inicjatorów organizacji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W czasie Dni turyści będą mogli zobaczyć wiele zabytków Małopolski, zwłaszcza na tak zwanym Szlaku Architektury Drewnianej.
Oficjalne rozpoczęcie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się konferencja naukowa pt. „Transfer wiedzy i kompetencji w służbie dziedzictwu narodowemu”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. reprezentanci Ligi Miast i Miejsc UNESCO z różnych stron Polski.
Gospodarzem uroczystości była gmina Lipnica Murowana i parafia św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej. – Lipnica Murowana jest znana w całym świecie dzięki naszemu kościołowi św. Leonarda, który 10 lat temu został uznany jako światowe dziedzictwo kultury. To dla nas przede wszystkim zaszczyt i radość, że jesteśmy w prestiżowym gronie miejsc wpisanych na listę UNESCO. To jakoś przekłada się też na rozwój naszej gminy i samej Lipnicy, przede wszystkim jeśli chodzi o turystykę – mówi Tomasz Gromala, wójt gminy Lipnica Murowana.
Lipnicki kościół św. Leonarda obchodzi w tym roku 10. rocznicę wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Świątynia przeżyła już dwie powodzie, ale zachowała się nie tylko dzięki zapobiegliwości księży i parafian, ale również dzięki współpracy z życzliwymi ludźmi. Choć mam świadomość, że jestem opiekunem bezcennych zabytków, bardzo się z tego cieszę. To nie jest ciężar – podkreśla ks. prał. Zbigniew Kras, proboszcz w Lipnicy Murowanej. – Przychodzą tu dwie grupy ludzi, pielgrzymi i turyści, nawet z dalekiej Japonii. Ludzie są zachwyceni oryginalnością wnętrza kościoła św. Leonarda, polichromią, wystrojem – opowiada Aneta Florek, oprowadzająca po zabytkowej świątyni.
Drewniane kościoły UNESCO w Małopolsce: Lipnica Murowana
olga płuciennik
Oficjalne rozpoczęcie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zakończyło się zwiedzaniem kościoła św. Leonarda i koncertem Mieczysława Szcześniaka, który zainaugurował cykl koncertów „Muzyka zaklęta w drewnie”. Koncerty będą się odbywały w różnych drewnianych kościołach Małopolski. Więcej informacji o zabytkach otwartych podczas tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego na www.dnidziedzictwa.pl