Nowy numer 19/2021 Archiwum

Oaza narodzona na nowo

10. rocznica zawierzenia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej Bożemu Miłosierdziu.

W 10. rocznicę zawierzenia Ruchu Światło - Życie Diecezji Tarnowskiej Bożemu Miłosierdziu, 31 maja członkowie Ruchu Światło - Życie naszej diecezji, wśród nich  moderatorzy, animatorzy, pary rejonowe, pary animatorskie kręgów, odpowiedzialni za diakonie specjalistyczne uczestniczyli w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach we Mszy świętej. Było to nawiązanie do pielgrzymki Ruchu Światło - Życie diecezji tarnowskiej do tamtejszego sanktuarium i całonocnego czuwania modlitewnego 30/31 maja 2003 r., którego punktem centralnym była uroczysta Msza święta. Podczas Eucharystii biskup tarnowski Wiktor Skworc wraz z licznie zgromadzonymi członkami Ruchu: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, rodzinami, osobami konsekrowanymi, kapłanami, dokonał Aktu Zawierzenia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej Bożemu Miłosierdziu.

Głównym celebransem rocznicowej Mszy świętej był ks. Józef Głowa, przed 10. laty Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie, inicjator i główny organizator całej uroczystości Zawierzenia. Oazowicze dziękowali za wszelkie owoce Zawierzenia, przepraszali za słabości w zachowywaniu tej postawy. Homilia wygłoszona przez obecnego Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło - Życie, ks. Pawła Płatka głównie odnosiła się do postawy zawierzenia, bo „zawierzyć” to zaufać, powierzyć coś komuś. Tym kimś powinien być właśnie Jezus Miłosierny, który ciągle czeka byśmy zanurzyli się w Jego miłosierdziu. Nasze życie powinno być zakorzenione w Zbawicielu, czego nawiązaniem może być krakowski ołtarz, zawierający symboliczne korzenie wiary. Ks. Paweł zachęcał, by pozbyć się piachu pustyni, a obudzić w sobie żywą oazę, zawierzając całą swoją formacje i cały Charyzmat Ruchu także Matce Bożej Miłosiernej, której wizerunek znajduje się w Łagiewnikach.

Po Komunii Świętej wraz z pielgrzymami ks. Paweł odmówił uroczyście słowa Aktu Zawierzenia, odnawiając i potwierdzając wolę kształtowania w uczestnikach Ruchu postawy ufności wobec Boga, pełnienia czynów miłosierdzia i działania w Diakonii Miłosierdzia oraz krzewienia orędzia i kultu przekazanego za pośrednictwem św. s. Faustyny Kowalskiej.

Obecna pielgrzymka była także odpowiedzią na słowa z Listu Pasterskiego Biskupa Tarnowskiego z okazji peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Diecezji Tarnowskiej, odczytanych w Niedzielę Miłosierdzia, 7 kwietnia br. Ważnym elementem przygotowania do peregrynacji może być również indywidualne lub wspólnotowe pielgrzymowanie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zewnętrzne pielgrzymowanie do Sanktuarium w Łagiewnikach może pomóc nam w przygotowaniu gleby własnego serca, by doświadczyć w nim przemieniającej mocy Bożego Miłosierdzia, w którym „jak w jasnych promieniach słońca odkrywamy również prawdę o nas samych; o tym, że potrzebujemy miłości, aby wzrastać duchowo i dzielić się miłością. Miłosierdzie Boże jest kluczem do zrozumienia człowieka i jego misji w świecie. Jest nadzieją, która otwiera nas na nieznaną przyszłość i dodaje odwagi do podejmowania wyzwań współczesności (Jan Paweł II).

Trafnym podsumowaniem spotkania w Łagiewnikach mogą być słowa jednej z uczestniczek, Beaty Gamracy z Chorzelowa: „podczas Mszy Świętej jeszcze mocniej uświadomiłam sobie, że powinniśmy po tej szczególnej rocznicy raz jeszcze odnowić swoje wnętrze, jak to głosi hasło roku „By narodzić się na nowo”, jednocześnie  zawierzając całe swoje życie i wszelkie trudności Miłosiernemu Chrystusowi”.

Oaza narodzona na nowo   Marta Wideł Oaza narodzona na nowo   Marta Wideł

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama