Młodzi naukowcy otrzymali nagrody Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego.
W Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Perły Tarnowa” na najlepszą pracę licencjacką, magisterską i doktorską. Wręczali je prof. Kazimierz Wiatr oraz prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, który jest wiceprezesem TTN. - Nasz region jest bogaty w wiele talentów. Zadaniem Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego jest ich odkrywanie i docenianie. Chcemy stworzyć młodym naukowcom szansę na dalszy rozwój - mówi prof. Kazimierz Wiatr, senator RP i prezes TTN.
W tegorocznej edycji konkursu nagrody otrzymali: Natalia Placek za pracę licencjacką „Nazwiska i przezwiska mieszkańców Łęk Dolnych na tle innych zjawisk kulturowych”, II miejsce w tej kategorii przyznano inżynierom Łukaszowi Cichockiemu i Łukaszowi Dudzie za pracę "System sterowania manipulatorem modularnym w czasie rzeczywistym". Kolejną laureatką jest Dorota Długosz za pracę magisterską „Tytuł prasowy - analiza lingwistyczna na materiale wybranych artykułów »Gazety Wyborczej« z lat 2007-2010”. Janusz Bąk został uhonorowany za pracę doktorską „System wczesnego rozpoznania jako instrument wspomagania informacyjnego zarządzania strategicznego”.
Tarnowskie Towarzystwo Naukowe działa od 2007 roku. Organizuje co roku wykłady otwarte z udziałem naukowców z Polski i zagranicy. Promuje pracę naukową w tarnowskim środowisku szkół wyższych, wydaje Zeszyty Naukowe TTN, dąży do konsolidacji środowiska akademickiego i naukowego Tarnowa. - W naszym mieście od 15 lat działa PWSZ, ale już od 200 Wyższe Seminarium Duchowne, a także Wydział Teologiczny UPJP II. Tarnów zasługuje na więcej. Nie powinniśmy pozwolić, by najzdolniejsi studenci opuszczali nasze miasto, ale tu, na miejscu, kontynuowali naukę - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Krakowskiej" senator Wiatr. Ideą TTN jest m.in. dążenie do powstania Akademii Tarnowskiej, która byłaby uczelnią II stopnia, mającą prawa nadawania zawodowego tytułu magistra oraz naukowego doktora.