Nowy numer 48/2020 Archiwum

Cyrenejczyk

Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych Ruchowo

Stowarzyszenie powstało w roku 1997. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Limanowa. Organizacja działa na rzecz osób niepełnosprawnych ruchowo. Ideą powstania Stowarzyszenia, oprócz niesienia doraźnej pomocy finansowej i materialnej osobom niepełnosprawnym, było propagowanie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób sprawnych - stworzenie wspólnoty młodych ludzi, którzy poprzez zaangażowanie w prace Stowarzyszenia będą mogli pomagać, wspierać i być przyjaciółmi osób niepełnosprawnych ruchowo. Od roku 1986 działa bowiem w diecezji tarnowskiej Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Ruchowo, które pod swoją opieką ma ponad 1500 osób. Jednym z celów Stowarzyszenia jest działalność na rzecz tego duszpasterstwa. Katolickie Stowarzyszenie „Cyrenejczyk” jest wydawcą dwumiesięcznika dla chorych, niepełnosprawnych i ich przyjaciół: „Droga Nadziei”. Pismo to ukazuje się od roku 1991 w pierwszych latach było miesięcznikiem. Porusza tematy związane z osobami niepełnosprawnymi, ich problemami i przeżyciami. Osoby niepełnosprawne włączają się w tworzenie i rozwój tego pisma.

W środowisku niepełnosprawnych jest wiele osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Stowarzyszenie stara się, w miarę możliwości finansowych, wspierać te osoby materialnie. W tej dziedzinie do sukcesów można zaliczyć pośrednictwo w zakupie sprzętu ortopedycznego, jak również udzielanie dotacji finansowych na ten cel, a także udzielanie pomocy materialnej dla najbardziej potrzebujących. Na wniosek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Cyrenejczyk’, podczas forum niepełnosprawnych ruchowo, przyznawane są wyróżnienia instytucjom i osobom działającym w sposób szczególny na rzecz osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie zostało założone przez Komitet Założycielski w składzie: Grażyna Sroczyńska Andrzejewska, Henryk Zdebski, Andrzej Gajdziński, Marek Urban. Pierwszym prezesem oraz jednym z najważniejszych członków założycieli był ks. Stanisław Staśko, który był prezesem do roku 2000. Kolejnym szefem Stowarzyszenia został Radosław Grybel. Od marca 2004 roku do chwili obecnej funkcję tę pełni Paweł Odziomek, zastępcą jest ks. Robert Pociecha, który jest również Dyrektorem Duszpasterstwa Niepełnosprawnych Ruchowo diecezji tarnowskiej.

W ciągu roku kalendarzowego Katolickie Stowarzyszenie "Cyrenejczyk" organizuje dla osób niepełnosprawnych ruchowo cykl imprez modlitewno- integracyjno-kulturalnych. W szczególności należą do nich:

- comiesięczne spotkania w  Okręgach Duszpasterstwa (Limanowa, Bochnia, Mielec, Tarnów, Łącko, Krynica, Nowy Sącz, Dębica, Dąbrowa Tarnowska ),

- letnie turnusy rekolekcyjno -wypoczynkowe,

- pielgrzymki krajowe (Częstochowa) i zagraniczne (Rzym, Lourdes ,Fatima),

- wycieczki krajowe organizowane w ostatnich latach przy pomocy środków PCPR

- doroczny opłatek niepełnosprawnych ruchowo i ich przyjaciół,


Więcej na temat stowarzyszenia:

http://tarnow.gosc.pl/doc/1286710.Cyrenejczyki-juz-rozdane

http://tarnow.gosc.pl/doc/1408429.Dobra-Nowina-jest-w-nas

http://tarnow.gosc.pl/doc/1290408.Zycie-w-naszych-rekach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama