Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rusza Tarnowskie Centrum Seniora

Wybrany przez mieszkańców Tarnowa w głosowaniu na budżet obywatelski projekt pod nazwą „Tarnowskie Centrum Seniora – międzypokoleniowy biegun ciepła” nabiera realnych kształtów. Ruszył właśnie nabór osób, które w ramach wolontariatu chcą włączyć się w działania na rzecz seniorów.

-- Czekamy na zgłoszenia od wszystkich „młodych wiekiem”, którzy mają wolny czas. Zależy nam zarówno na uczniach szkół ponadgimnazjalnych, studentach, osobach czynnych zawodowo oraz oczywiście na seniorach. Po prostu każdy, kto chce dać od siebie coś dobrego jest mile widziany – podkreśla Piotr Wójcik ze Stowarzyszenia Medycyna Polska. Zgłoszenie przyjmowane są do końca lipca pod adresem mailowym tarnowskisenior@medycynapolska.pl. W mailu wystarczy tylko podać swoje imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.

Pomysłodawcy Tarnowskiego Centrum Seniora – Stowarzyszenie Medycyna Polska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie przygotowali projekt, który ma połączyć doświadczenie osób dojrzałych z aktywnością ludzi młodych. W jego ramach, 1 października w Dniu Seniora planowany jest wyjątkowy koncert, na scenie wspólnie zagrają i zaśpiewają artyści starsi i młodzi.

Po wakacjach ma ruszyć program „Miejsc przyjaznych seniorom” w Tarnowie. O taki tytuł będą mogły się starać sklepy, restauracje, firmy, instytucje, które m.in. są łatwo dostępne dla osób mających problemy z poruszaniem, informacje na tablicach czy w menu napisane są dużą czcionką. Sklepy, kawiarnie, kina będą zachęcane do wprowadzenia zniżek dla seniorów.

W ramach Tarnowskiego Centrum Seniora planowane jest miejsce, gdzie codziennie będą mogli się spotykać starsi i młodsi, by wymieniać poglądy i dzielić swoimi pasjami. – To zjawiskowy projekt, ponieważ przewiduje aktywizację seniorów, która polega nie tylko po sięganiu po środki, ale wyzwala inicjatywę samych seniorów. Od dawna na to czekaliśmy. Centrum połączy dojrzałość i mądrość starszego pokolenia i cały entuzjazm ludzi młodych – mówi Maria Kanior, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Centrum może też pomóc młodym ludziom w znalezieniu… pracy. Jest o tym przekonana Lucyna Krzemińska Kierownik Biura Karier i Projektów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. – Dla młodych ludzi współpraca z seniorami będzie zdobywaniem ogromnego doświadczenia, co bardzo przyda się w poszukiwaniu pracy. Takiej możliwości dotąd nie było. Warto też wiedzieć, że szeroko rozumiana opieka nad osobami starszymi to tzw. zawody przyszłości, które będą się mocno rozwijały w całej Europie – dodaje.

Tarnowskie Centrum Seniora będzie korzystać z rozwiązań sprawdzonych w innych polskich miasta. – Świetnym przykładem miejsca, gdzie działa takie centrum jest Poznań. Tam w doskonały sposób łączy ono całą miejska aktywność senioralną: od edukacji, zdrowia, pomoc społeczną po kulturę. Mamy nadzieję, że podobnie uda nam się w Tarnowie – podkreśla Andrzej Witek, pomysłodawca projektu oraz prezes CenterMed – firmy wspierającej TCS.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama