Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

Jego hasłem w tym roku były słowa "Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła".

Uroczystości odpustowe trwały od 1 do 9 lipca. Przed cudownym obrazem codziennie modliły się różne pielgrzymki: strażaków, rolników, pszczelarzy, Rodziny Radia Maryja, Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, chorych, uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, czy przedstawicieli samorządu terytorialnego.

Do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej, jak co roku przybyły rzesze pielgrzymów. 4 lipca spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z udziałem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy transmitowało Radio Maryja. 7 lipca pielgrzymkę ludzi pracy, osób pracujących zagranicą i bezrobotnych można było usłyszeć za pośrednictwem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Każdego dnia od 5.30 do 20.00 wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o 6.30 pielgrzymi mogli uczestniczyć  w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny lub nieszporach o 18.00. Stałym punktem każdego dnia były także koronka do Bożego Miłosierdzia o 14.45 i różaniec na dróżkach o 16.30. Stałym punktem był też wieczór maryjny, który uświetnili m.in.: Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa, bracia klerycy, Magdalena Frączek z zespołem LOVE Story, zespół dziecięcy „Pokolenia” z Tuchowa i Sanktuaryjna Orkiestra Dęta.

Podczas tegorocznego odpustu do Tuchowa przybyło 4 biskupów: bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, bp Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej oraz bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Obecnych było także dwóch infułatów: ks. inf. Adam Kokoszka i ks. inf. Władysław Kostrzewa. W tym roku do Tuchowa przybyło  ok. 85 tys. pielgrzymów z całego kraju. Rok temu podczas odpustu do Tuchowa przybyło ponad 70 tys.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni mogli zwiedzać  muzeum misyjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka.  W tym roku podczas odpustu otwarto także wystawę poświęconą 20-leciu obecności redemptorystów w Rosji i Kazachstanie.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą  z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na przyszłoroczny Wielki Odpust Tuchowski i wcześniej, bo już 8 września, na Mały Odpust Tuchowski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama