Organizatorem obchodów rocznicy zbrodni wołyńskiej było Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Najpierw uczestnicy spotkali się na tarnowskim Starym Cmentarzu przy Kurhanie Kresowym, gdzie wspominali ofiary ludobójstwa, modlili się za nie i o miłosierdzie Boże dla oprawców. Potem wzięli udział w Mszy św. w kościele pw. św. Maksymiliana, a następnie w spotkaniu z ks. prof. Józefem Mareckim, wybitnym badaczem kwestii męczeństwa ludzi Kościoła na Kresach.
- Rocznica ludobójstwa na Kresach i fizycznej likwidacji większości śladów wielowiekowej polskiej cywilizacji na Kresach Wschodnich zainspirowała nas też do poświęcenia Kresom (tym „duchowym płucom Rzeczpospolitej”) całej drugiej edycji Festiwalu Niepodległości. Tematem tegorocznego festiwalu będzie właśnie „Znaczenie Kresów Wschodnich w polskiej państwowości i kulturze”. Przez 5 ostatnich dni października planujemy zorganizować w Tarnowie dwie konferencje naukowe z udziałem najwybitniejszych intelektualistów z całego kraju, kilkudniowy przegląd filmowy, targi wydawnictw kresowych i niepodległościowych – mówi Piotr Dziża, jeden z organizatorów, członek Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.