Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zasłużeni dla Małopolski

Medal Polonia minor otrzymali tarnowscy diecezjanie i duchowni.

Marszałek Małopolski Marek Sowa wręczył podczas specjalnej gali medale Polonia minor opiekunom cerkwi wpisanych w czerwcu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród 16 kościołów 8 znajduje się w Polsce, 8 na Ukrainie. Na terenie diecezji tarnowskiej są trzy zabytki drewnianej architektury cerkiewnej: w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku.

Wyróżnienia otrzymali m.in.: ks. Franciszek Chodów, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Brunarach Wyżnych, ks. Czesław Kaput, proboszcz parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Ujściu Gorlickim, opiekun cerkwi w Kwiatoniu, ks. Janusz Kiełbasa, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Mł. Ap. w Powroźniku, Krzysztof Zięba, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli "Bochnia", Krystyna Menio, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu, Maria i Jan Hyrowie. – To ważne wyróżnienie, bo zostaje doceniona praca całej parafii, która opiekuje się cerkwią w Kwiatoniu – mówi ks. Czesław Kaput, proboszcz w Ujściu Gorlickim. – Nie spodziewaliśmy się takiej nagrody, bo wszystko, co się robi dla naszej cerkwi, to z serca – podkreśla Maria Hyra z Kwiatonia.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma