Nowy numer 48/2020 Archiwum

Moralność kierowcy przejdź do galerii

W Mielcu policjanci, funkcjonariusze Służby Celnej, straży pożarnej i duszpasterze wspólnie przeprowadzili „Dzień bez mandatu”. Zorganizowano go z racji przypadającego 25 lipca VIII Dnia Bezpiecznego Kierowcy.

Przez parę godzin na stacji benzynowej przy trasie wyjazdowej w kierunku Tarnowa policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Grupy Mobilnej WZP z Izby Celnej w Przemyślu, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Rzeszowa i kapłani związani z MIVA Polska, zamiast karać mandatami za wykroczenia drogowe, starali się edukować i pouczać niesfornych kierowców.

– Musimy działać w ten sposób, zresztą wspólnie czynimy tak od lat, aby uświadamiać uczestnikom uchu drogowego, że bezpiecznie, znaczy zgodnie z przepisami. Najczęściej mówimy o nadmiernej prędkości i prosimy, apelujemy: „Kierowco, nie bądź brawurowy w prędkości”, czyli nie kradnij czasu Panu Bogu. Zgódź się na to, że dojedziesz zgodnie z przepisami, wolniej niż byś chciał, ale za to cało i bezpiecznie, bo to jest najważniejsze – mówi ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Przez kilka godzin zatrzymani kierowcy byli drobiazgowo kontrolowani, a potem proszeni o skorzystanie z symulatora dachowania czy symulatora zderzeń. Mogli wziąć też udział w krótkim pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z zatrzymanych otrzymał Dekalog Kierowcy MIVA Polska, a także naklejki ze św. Krzysztofem. Funkcjonariusze nie karali przy tym kierowców mandatami.

– Ta akcja promuje bezpieczeństwo na drodze. Wypadków, tragicznych zdarzeń drogowych będzie zawsze za dużo. Dlatego bardzo zależy nam na profilaktyce, edukacji – przyznaje insp. Andrzej Sabik, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie. – Kilkanaście lat promowania przez MIVA bezpieczeństwa ruchu drogowego przynosi owoce, bo coraz więcej kierowców ma poczucie, że przekraczając, zwłaszcza drastycznie, przepisy ruchu drogowego, popełniają grzech. Ich sumienie wyrzuca im to. Dobrze, że zachowanie bezpieczeństwa na drodze staje się sprawą moralności – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

Akcja „Dzień Bezpiecznego Kierowcy” jest jednym z elementów XIV Tygodnia św. Krzysztofa, który dzięki MIVA Polska obchodzony jest w całym kraju pod hasłem poprawy bezpieczeństwa na drogach i pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama