Działająca od 1248 roku kopalnia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Małopolsce.
Kopalnia powstała najprawdopodobniej w wyniku pogłębiania studni solankowych. Bo sól w Bochni znana jest ok kilku tysięcy lat, tyle, że dotąd, do chwili odkrycia soli kamiennej, pozyskiwana była w warzelniach. Znaczenie dla gospodarki kraju w XIII wieku sól miała ogromne, czego dowodem może być rozwój miejscowości i nadanie praw miejskich Bochni w 1253 roku, zatem 5 lat po odkryciu złóż soli kamiennej. Jak się powszechnie uważa złoża bocheńskie są starsze od wielickich, tyle, że zupy podkrakowskie są bardziej znane od bocheńskich, a to z powodu ich wczesnego udostępnienia dla ruchu turystycznego. Przed wiekami obie kopalnie przynosiły do skarbca królewskiego 1/3 jego łącznego dochodu.
Kopalnię w Bochni można zwiedzać od 1995 roku. Zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz... łodziami. Sztandarowym produktem jest multimedialna trasa turystyczna. Poza tym zjeżdżać pod ziemię na pobyty lecznicze. Dzieci i młodzież korzystają z lekcji edukacyjnych, a w czasie wolnym z np. półkolonii.
- Jesteśmy najstarszą polską kopalnią soli, najgłębszą, myślę, że także najlepiej zachowaną i utrzymaną, jeśli chodzi o prezentację pierwotnego piękna podziemi – zachęca do odwiedzin Tomasz Ryncarz, dyrektor marketingu Uzdrowiska Kopalnia Soli w Bochni.