Kościół w Górze św. Jana obchodzi stulecie swego istnienia. 29 sierpnia uroczystościom jubileuszowym przewodniczył bp Andrzej Jeż.
Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana koło Szczyrzyca został zbudowany w latach 1907-1913 według projektu Wiktora Sikorskiego. Kościół wzniesiono z cegły, na planie krzyża. Otacza go kamienny mur z lat 1860-1870. w stylu neoromańsko-neogotyckim. Główny ołtarz wykonany został w 1936 przez stolarza Stanisława Ryncarza i rzeźbiarza Franciszka Adamka. Umieszczono w nim obraz Stanisława Fischera „Chrzest Jezusa w Jordanie”.
W miejscu, w którym dziś stoi na wzniesieniu obecny kościół, stało dawniej kilka świątyń wcześniejszych. Miejscowość jak i parafia ma długa historię. Pierwsza wzmianka o parafii w Górze Świętego Jana pochodzi z 1238 roku, kiedy to właściciele wsi Gryfinowie ufundowali na jej terenie parafię. Pierwszą świątynię mogli wznieść wcześniej benedyktyni z Tyńca, ale niektórzy uważają, że pierwszy kościół wybudowano tu w okresie działalności misyjnej św. Cyryla i Metodego już w X wieku. Od roku 1298, przez kolejne 500 lat, do wspólnoty w Górze św. Jana należał pobliski cysterski Szczyrzyc. Bp Florian Amand Janowski odwrócił w 1798 roku ten porządek, włączając Górę do Szczyrzyca. Wierni gromadzili się wówczas w drewnianym kościółku, który spłonął w 1885 roku. Po nim wybudowano obecną świątynię, której 100 lecie przeżywamy.
Od 1935 roku parafią w Górze św. Jana opiekują się księża diecezjalni. Od 1996 roku proboszczuje tu ks. Jan Ligas.