Autor pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje” ma swój zielony pomnik w Tarnowie.
W Tarnowie został otwarty Park Artystów im. Jerzego Brauna. Powstał dzięki inicjatywie gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna. – Nie musiano sadzić drzew, bo one już tam rosły. Nie trzeba było wytyczać alejek, bo te wydeptali mieszkańcy okolicznych bloków przy ulicy Bitwy o Wał Pomorski i Bitwy pod Studziankami. Niektóre chodniki wymagały jedynie rewitalizacji, inne powstały na nowo, o co zadbały ubiegłej jesieni odpowiednie służby. Należało jedynie nadać temu miejscu wyjątkowy charakter – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia. Jak wyjaśniają, do parku prowadzą cztery bramy ukierunkowane na cztery strony świata, symbolizujące otwarcie na całe środowisko lokalne, na mieszkańców okolicznych bloków, na znajdującą się w pobliżu szkołę i przedszkola, na tarnowskie środowisko twórcze. Bramy mają kształt dwóch totemów różniących się wielkością. Nawiązują one swym wyglądem i charakterem do harcerskiego okresu życia Jerzego Brauna i symbolizują starszego harcerza i małego zucha, przewodnika, nauczyciela i ucznia, mistrza i czeladnika, rodzica i dziecko.
Na drewnianych totemach – zgodnie z projektem architekta krajobrazu Michała Spiszaka – zostały umieszczone oprócz nazwy parku kolejne zwrotki najpopularniejszej i chyba najpiękniejszej harcerskiej pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje”, której autorem jest Jerzy Braun. Na skrzyżowaniu parkowych alejek znajduje się kolejne miejsce podkreślające w symboliczny sposób związek tarnowskiego okresu życia Jerzego Brauna z harcerstwem. Młodość Jerzego Brauna przypadła na okres bardzo prężnego rozwoju tarnowskiego skautingu. Jako uczeń II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego był najpierw zastępowym zastępu „Lisów”, potem drużynowym III Drużyny Harcerzy im. Michała Wołodyjowskiego, a wreszcie w wieku 17 lat objął zaszczytną funkcję komendanta tarnowskiego hufca. Będąc nim, założył czasopismo, miesięcznik „Czuwaj”, noszący dumny podtytuł „Organ Harcerskiej Komendy Dzielnicowej w Tarnowie”, który był drugim pismem harcerskim na terenie byłej Galicji po lwowskim „Skaucie”. To właśnie dlatego w miejscu,
gdzie podczas uroczystości otwarcia parku została przecięta symboliczna wstęga, znajduje się ułożony z kamieni harcerski krzyż, z którego wyrastają totemy różnej wielkości.
Uroczystość otwarcia Parku zgromadziła kilkaset osób, m.in. młodzież z gimnazjum nr 4, dzieci z osiedlowych przedszkoli, licznych zaproszonych gości oraz mieszkańców osiedla Jasna. – Spotkanie przebiegało pod hasłem „Pamiętajmy o ogrodach…” Publiczność gorąco oklaskiwała występujących uczniów i absolwentów gimnazjum oraz dzieci z przedszkola nr 31. W wypowiedziach wszystkich, którzy tego dnia zabierali głos, w tym prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, przewodniczącego Rady Osiedla Jasna Jana Niedojadły, dyrektora gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna Barbary Kuklewicz czy gości specjalnych uroczystości, krewnych Jerzego Brauna – Terelizy i Michała Braunów – przewijała się nadzieja, że ta skromna przestrzeń zainspiruje tarnowskich artystów nie tyle do tworzenia sztuki, ile do jej prezentowania w takich kameralnych, nietypowych warunkach, a bywalcy parku, wrażliwi na urodę świata, będą troszczyć się o to miejsce, z pietyzmem i sercem zaaranżowane – relacjonują organizatorzy uroczystości.