Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nauczyciele życia

Zakończył się III Tydzień Wychowania pod hasłem: "Wychowujmy do wartości. Aby życie budowali na Skale".

To inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. W diecezji, w ramach tygodnia odbyły się spotkania, prelekcje, dyżury specjalistów.

W Tarnowie miejscowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców zorganizował sympozjum "Unieść życie. Stefania Łącka", na którym obecna była bratanica Stefanii Łąckiej – Mieczysława Tarka (z domu Łącka) oraz dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, były minister zdrowia; pochodzący z rodziny Stefanii ze strony jej matki. Postać Stefanii Łąckiej i wartości, którymi żyła, przybliżył ks. dr Ryszard Banach (WSD, Tarnów).

W ramach sympozjum odbył się też wykład „Przekraczać siebie” ks. dr Władysława Szewczyka (UKSW Warszawa, WSD Tarnów). – Wychowanie w ogóle, a szczególnie wychowanie do wartości nie może się dokonywać inaczej jak przez panowanie nad sobą, umiejętność nie ulegania słabościom swojej natury. Starożytni wyrażali to powiedzeniem „abstine et sustine” czyli zechciej sobie coś odmówić, i miej wolę - siłę coś podtrzymywać, w czymś trwać. – Kto bowiem niczego nie potrafi sobie odmówić, staje się niewolnikiem. Tak rodzą się różne uzależnienia – mówił prelegent.

W ramach sympozjum odbyła się również dyskusja panelowa "Wychowywać do wartości", którą prowadził ks. dr Bogusław Połeć (Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie) z udziałem: ks. dr. Ryszarda Banacha (WSD, Tarnów), Małgorzaty Węgiel (Gimnazjum im. Stefanii Łąckiej w Gręboszowie), Ryszarda Ostrowskiego (KO  – Delegtura w Tarnowie), ks. dra Władysława Szewczyka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama