Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nauczyciele życia

Zakończył się III Tydzień Wychowania pod hasłem: "Wychowujmy do wartości. Aby życie budowali na Skale".

To inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. W diecezji, w ramach tygodnia odbyły się spotkania, prelekcje, dyżury specjalistów.

W Tarnowie miejscowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców zorganizował sympozjum "Unieść życie. Stefania Łącka", na którym obecna była bratanica Stefanii Łąckiej – Mieczysława Tarka (z domu Łącka) oraz dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, były minister zdrowia; pochodzący z rodziny Stefanii ze strony jej matki. Postać Stefanii Łąckiej i wartości, którymi żyła, przybliżył ks. dr Ryszard Banach (WSD, Tarnów).

W ramach sympozjum odbył się też wykład „Przekraczać siebie” ks. dr Władysława Szewczyka (UKSW Warszawa, WSD Tarnów). – Wychowanie w ogóle, a szczególnie wychowanie do wartości nie może się dokonywać inaczej jak przez panowanie nad sobą, umiejętność nie ulegania słabościom swojej natury. Starożytni wyrażali to powiedzeniem „abstine et sustine” czyli zechciej sobie coś odmówić, i miej wolę - siłę coś podtrzymywać, w czymś trwać. – Kto bowiem niczego nie potrafi sobie odmówić, staje się niewolnikiem. Tak rodzą się różne uzależnienia – mówił prelegent.

W ramach sympozjum odbyła się również dyskusja panelowa "Wychowywać do wartości", którą prowadził ks. dr Bogusław Połeć (Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie) z udziałem: ks. dr. Ryszarda Banacha (WSD, Tarnów), Małgorzaty Węgiel (Gimnazjum im. Stefanii Łąckiej w Gręboszowie), Ryszarda Ostrowskiego (KO  – Delegtura w Tarnowie), ks. dra Władysława Szewczyka.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma