Nowy numer 33/2018 Archiwum

Odnaleźli ratusz

W Pilźnie odkryto fragmenty dawnej siedziby władz miejskich.

Fragmenty fundamentów dawnego ratusza odkryto podczas prac ziemnych przy rewitalizacji rynku w Pilźnie. Pierwsze oględziny zdają się wskazywać, że budynek ten był usytuowany inaczej niż dotychczas sądzono. Do archeologicznego odkrycia doszło po tym, gdy firma wykonująca prace przy rewitalizacji rynku odsłoniła płytę rynku. Na głębokości około 170 cm zauważono pozostałości murów fundamentowych.

W sporządzonej na tę okoliczność notatce czytamy m.in., że „w zawalonych wnętrzach  zachowała się warstwa użytkowa (...) zawierająca materiał zabytkowy pochodzący z XVI-XVIII w. W trakcie nadzoru stwierdzono, że do konstrukcji murów w dużej części użyto cegieł gotyckich profilowanych pochodzących najprawdopodobniej z innego obiektu archeologicznego”. Sugestie konserwatorskie zalecają teraz przeprowadzenie badań archeologicznych, które pozwoliłyby odsłonić pełny zakres ratusza i jego otoczenia oraz opracować na tej podstawie dokumentację archeologiczną. Po remoncie na płycie rynku mógłby być zaznaczony obrys ratusza np. poprzez użycie innego koloru materiału płyty rynku.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma