Nowy numer 48/2020 Archiwum

Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę 20 pażdziernika w Bochni odbędzie się piąty diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę 20 października odbędzie się piąty diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Tym razem diecezjanie pragnący zamanifestować przywiązanie do tradycyjnych wartości rodzinnych oraz szacunku dla każdej osoby i każdego życia spotkają się w Bochni. W diecezji tarnowskiej wydarzenie to wpisze się w obchody XIII Dnia Papieskiego, którego tegoroczne hasło brzmi: "Jan Paweł II – Papież Dialogu".

Dotychczas takie marsze odbyły się w Tarnowie (dwukrotnie), Nowym Sączu i Mielcu. Pierwszy z nich zorganizowano jesienią 1996 r. z inicjatywy tarnowskich środowisk kościelnych i społecznych. Tegoroczny marsz znalazł się w kalendarium Roku Wiary w diecezji tarnowskiej.

Program marszu:

Godz. 11.00 – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w kościele pw. św. Pawła Apostoła

Godz. 12.15 – Marsz ulicami miasta

Godz. 14.00 – Piknik rodzinny i koncert zespołu Siostry Jeremiasza na Rynku

W ramach tego wydarzenia o godz. 10.30, na cmentarzu św. Rozalii (na terenie parafii św. Pawła Apostoła) zostanie poświęcony Pomnik Dziecka Utraconego. Pierwszy taki monument w diecezji tarnowskiej powstał z myślą o dzieciach, które nie doczekały narodzin, a także dla rodziców doświadczonych ich utratą.

Inicjatorem budowy pomnika jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii św. Pawła Apostoła. Do realizacji tego pomysłu wybrano projekt krakowskich rzeźbiarzy Agnieszki i Marka Maślańców. – Przedstawia on osobę z reliefem prenatalnym w popiersiu, w stanie głębokiej refleksji sytuacji, której doświadczyła. Krzyż z napisem: „Nadzieja zbawienia” daje możliwość religijnego odniesienia i ukojenia rozpaczy w Zbawicielu. U podnóża pomnika umieszczono zdanie: „Z miłości do dzieci utraconych”, mające budzić pozytywną reakcję na społeczny problem i zadumę nad tajemnicą odejścia dziecka, w każdym etapie jego rozwoju. Wymowa pomnika może jednocześnie skłonić do refleksji rodziców, którzy wybrali aborcję – tak o idei wybranego projektu mówi Tadeusz Pawłowski, prezes oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Apostoła.

Marsz poprzedzi Kongres Rodziny w parafii św. Pawła Apostoła. Kongres pod hasłem „W służbie życiu” rozpocznie się we wtorek, 15 października, w Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Na zasadnicze dni kongresowe złożą się wspólna modlitwa oraz prelekcje duchownych, teologów, lekarzy i pedagogów z różnych stron naszego kraju. Mowa wtedy będzie m.in. o dziecku utraconym – trudnym darze dla rodziców; o faktach i mitach dotyczących in vitro; o naprotechnologii, jako współczesnej nadziei dla niepłodnych małżeństw czy o różnych formach adopcji dzieci i opieki nad nimi, co daje radość za sprawą odważnych rodziców. Wykłady zostaną poparte osobistym świadectwem osób, które doświadczyły powyższych aspektów ludzkiej egzystencji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama