Wspólna modlitwa, wieczór wspomnień i monografia, tak w Tuchowie świętowano jubileusz pisma.
Chorągiew Maryi ma już 25 lat. Z tej okazji w Bazylice Mniejszej w Tuchowie spotkali się redaktorzy pisma, którzy byli związani z „Chorągwią” przez ostanie ćwierćwiecze: ojcowie redemptoryści oraz osoby świeckie.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło o. Stanisława Madei, który właśnie 25 lat temu jako proboszcz parafii w Tuchowie powołał do życia gazetkę związana z parafią i sanktuarium. Nazwa biuletynu „Chorągiew Maryi” jest nawiązaniem tytułowym do historycznego miesięcznika wydawanego przez redemptorystów w latach 1904 – 1939 w Tuchowie. Dzięki temu tytuł po pięćdziesięciu latach wrócił na rynek prasy katolickiej w Polsce. Obecni na uroczystej Eucharystii byli także późniejsi redaktorzy pisma: o. Jakub Zieliński, o. Marek Kluk, o. Stanisław Gruszka i o. Kazimierz Plebanek. Mszy św. przewodniczył o. Piotr Chyła z Zarządu Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Po wspólnej modlitwie w intencji wszystkich czytelników obecni redaktorzy oraz zaproszeni goście spotkali się na jubileuszowym poczęstunku oraz wieczorze wspomnień. Obecni byli także przedstawiciele rady parafialnej oraz lokalnej prasy. Dyskusji, radości oraz wspomnień związanych z pracą w redakcji nie było końca. Pojawiły się także propozycje jak dalej prowadzić i dystrybuować „Chorągiew Maryi”. Uczestnicy spotkania mieli także okazję do obejrzenia wystawy pt. „25 lat Chorągwi Maryi” na wystawie nie zabrakło archiwalnych egzemplarzy czasopisma.
-- To dla nas okazja do wspólnego spotkania oraz dzielenia się swoim doświadczeniem w pracy redakcyjnej. To spojrzenie wstecz, ale także planowanie przyszłości, bo przecież rynek prasy katolickiej się zmienia. My również powinniśmy obserwować i dostosowywać się do standardów współczesności – powiedział proboszcz i kustosz sanktuarium w Tuchowie, a zarazem redaktor naczelny Chorągwi Maryi. Zmiany te zauważalne są na przestrzeni lat. Dziś biuletyn „Chorągiew Maryi” jest drukowany w nowej szacie graficznej i pełnym kolorze. Jego zasięg także się zwiększył. Czasopismo ukazuje się 6 razy w roku.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także drobne upominki oraz przygotowaną specjalnie na tę okazję niespodziankę. Była to książka pt. „Chorągiew Maryi. Miesięcznik wydawany w latach 1904 – 1939” - monografia historycznego czasopisma autorstwa Kamila Wszołka. Publikacja opisuje popularny swego czasu w całej Polsce miesięcznik, jego historię, redaktorów naczelnych – męczenników II wojny światowej, a także od strony medioznawczej zajmuje się analizą zawartości oraz analizą edytorską czasopisma.
Wieczór wspomnień
arch. redemptorystów
Uroczysta Msza św. z tuchowskiej bazylice
arch. redemptorystów