Nowy numer 2/2021 Archiwum

Oblicza płciowości

Jezuita ks. dr Jacek Prusak mówił 25 października 2013 roku w Tarnowie o płciowości.

Spotkanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie zorganizowane zostało przez tarnowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców oraz Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa”.

Tematem wykładu ks. dr Jacka Prusaka, psychologa oraz redaktora "Tygodnika Powszechnego" były zagadnienia płciowości. Tytuł jego wykładu to „Od kiedy stajemy się mężczyzną i kobietą, i co z tego wynika dla wychowania”.

Prelegent już na początku spotkania uczynił ważne zastrzeżenie. - Nie przyjechałem tu jako ksiądz, a jako psycholog - zaznaczył. W dalszej części ks. Prusak mówił o tym, że człowiek rodząc się dziewczynką bądź chłopcem, a zatem biologicznie zdeterminowany, zostaje wychowany zgodnie z normami społecznymi. Zachowań charakterystycznych dla konkretnej płci uczymy się od wczesnego dzieciństwa. - Zdarzają się jednak przypadki, gdy osoba nie czuje się dobrze w swoim ciele i pragnie zmienić płeć. Takie decyzje są związane z ogromnym cierpieniem, jakie przeżywają te osoby i nie należy takiego wyboru odczytywać w kategoriach fanaberii – zauważył. ks. dr Prusak.

Oblicza płciowości   Uczestnicy spotkania. Anna Bromilska

Uczestnicy spotkania nie zawsze byli zgodni z tezami przedstawionymi przez prelegenta, toteż po wykładzie rozpoczęła się debata o ideologii gender.

W spotkaniu z ks. Prusakiem wzięli udział nie tylko psychologowie, lecz także pedagodzy, studenci i seniorzy. Wieczór zakończył się Mszą św. w kościele akademickim pw. św. Józefa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama