Nowy numer 2/2021 Archiwum

Formacja i raban

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie były głównym tematem posiedzenia Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

Włączenie całej wspólnoty Kościoła tarnowskiego w modlitwę za Światowe Dni Młodzieży i ich organizatorów, tworzenie dobrej atmosfery wokół wydarzenia, wykorzystanie potencjału wspólnot działających w diecezji, formacja poprzez katechezę w szkołach to tylko niektóre wnioski, jakie zostały przedstawione przez członków Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej na temat przygotowań do ŚDM. – Wszystkie podejmowane inicjatywy muszą być objęte modlitwą. Może warto, aby w modlitwę włączyć róże różańcowe, działające w parafiach – proponował ks. dyr. Zbigniew Guzy, przedstawiając wnioski z pracy w grupach.

O perspektywie ŚDM i duszpasterstwie dzieci i młodzieży w naszej diecezji mówił też ks. dr Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży tarnowskiej kurii. – To wydarzenie nie stanowi alternatywy dla normalnego duszpasterstwa młodzieżowego, ale ma je umacniać i wskazywać nowe cele, co podkreślał Jan Paweł II – przypominał ks. Górski. Jest propozycja, aby w ramach formacji w każdy 18 dzień miesiąca w parafiach była Msza św., czuwania, i spotkania formacyjne, podczas których przybliżona zostanie idea ŚDM. Ponadto, od 1 niedzieli Adwentu realizowany będzie program Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży, planowane jest również miniŚDM w okręgach Duszpasterstwa Młodzieży – najbliższe odbędzie się 7 XII br., rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży, czy ogólnopolskie forum młodzieży w Zabawie. Będzie też powołana Diecezjalna Młodzieżowa Rada Duszpasterska.

W ramach ŚDM w naszej diecezji odbędzie się Tydzień Misyjny. –  Będziemy zobowiązani do zorganizowania zakwaterowania dla młodzieży, wyżywienia, spotkań liturgiczno – formacyjnych i kulturalno – krajoznawczych oraz Dnia Wspólnoty w Starym Sączu – informuje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.

Mówiąc o ŚDM bp Andrzej Jeż zwrócił też uwagę na potencjał wspólnot działających w diecezji, choć, jak podkreślił, spotkanie w Krakowie to nie cel duszpasterstwa, a środek.

Podczas posiedzenia przedstawiono również sprawozdanie z I Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich, które odbyło się w Licheniu. O tym spotkaniu mówił ks. Zbigniew Guzy, dyrektor wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, pan Janusz Gumularz oraz Jerzy Piś.

Spotkanie, które prowadził ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, odbyło się 29 X w tarnowskim seminarium. Obradom przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama