Nowy numer 42/2018 Archiwum

Podróż w przeszłość

Reprezentanci kilku pokoleń zostali aktorami widowiska "Wypominki narodowe".

Zostało ono wystawione 10 XI w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Inicjatywa przedstawienia wyszła ze środowiska Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 mieszczącego się na jednym z największych tarnowskich osiedli – Legionów Henryka Dąbrowskiego.

W spektaklu uczestniczyły dzieci i młodzież ze wszystkich szkół wchodzących w skład zespołu – zarówno najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego i ze Szkoły Podstawowej nr 23, jak też uczniowie Gimnazjum nr 8 i VI Liceum Ogólnokształcącego. Nie zabrakło też nauczycieli i katechetów, rodziców oraz dziadków. Blisko czterdziestominutowy spektakl, który wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego Kazimiera Baj, zabrał jego widzów w przeszłość: poczynając od chwili utraty niepodległości i prób walki o jej zachowanie, poprzez wszystkie dziewiętnastowieczne zrywy narodowe, czasy II wojny światowej i okres komunizmu, aż po ostatnią rewolucję Solidarności, która dała Polsce wolność. W „wypominkach” nie zabrakło wspomnień powstańców styczniowych, legionistów Piłsudskiego, żołnierzy wojny polsko-sowieckiej, Września ’39 roku, oficerów z Katynia, powstańców warszawskich, robotników poznańskiego Czerwca ’56 oraz innych, których wzywano, aby „stanęli do apelu”. Blisko czterdziestominutowy spektakl ilustrowany był licznymi utworami muzycznymi oraz archiwalnymi, często unikalnymi fotografiami.

– Wypominki narodowe po raz pierwszy zorganizowaliśmy w ubiegłym roku – mówi autorka spektaklu Kazimiera Baj. – Ze względu na charakter narodowego święta, które przypada w listopadzie – miesiącu naszej religijnej pamięci o zmarłych oraz chęć dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców, postanowiliśmy skorzystać z gościnności miejscowego proboszcza ks. Jana Ptaka i zaprezentowaliśmy nasz spektakl w kościele. W tym roku przygotowaliśmy go już po raz drugi, a wszystko wskazuje na to, że stanie się on imprezą cykliczną – dodaje.

  W spektaklu uczestniczyły dzieci i młodzież ze wszystkich szkół wchodzących w skład zespołu
arch. szkoły
  Widowisko zostało wystawione kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie
arch. szkoły

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy