Nowy numer 48/2020 Archiwum

Patronka przygotowań do ŚDM

List pasterski poświęcony setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

– Bł. Karolina Kózkówna będzie w diecezji tarnowskiej patronką  przygotowań do Światowych Dni Młodzieży – ogłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Liście pasterskim. Jest on poświęcony przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. List będzie czytany w kościołach diecezji tarnowskiej w niedzielę, 17 listopada.

Dokładnie setna rocznica śmierci bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy przypada 18 listopada 2014 r. W diecezji tarnowskiej rok poprzedzający tę datę będzie przeżywany pod hasłem: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”.

Przez najbliższe trzy lata diecezja tarnowska będzie się przygotowywać do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku. Bł. Karolina będzie patronować tym przygotowaniom na szczeblu diecezjalnym.

„Chcemy zaprosić wszystkich do włączenia się w krucjatę modlitwy w intencji organizatorów i uczestników ŚDM. Zachęcamy, aby każdy 18. dzień miesiąca - wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, był dniem modlitwy – zarówno  w wymiarze parafialnym, jak i dekanalnym czy okręgowym – za ŚDM” – napisał biskup tarnowski.

Podczas październikowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskup tarnowski Andrzej Jeż zwrócił się do księży biskupów z propozycją, aby bł. Karolinę Kózkównę obwołać – obok św. Stanisława Kostki – patronką młodzieży polskiej. Propozycja została przyjęta przez Episkopat Polski. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić watykańska Kongregacja ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów.

„Niech osoba bł. Karoliny, przez którą Bóg ciągle do nas przemawia, pomoże nam na nowo odkrywać wartość i piękno naszej wiary oraz żyć jej pełnią na co dzień. Niech Patronka polskiej młodzieży będzie 'Gwiazdą przewodnią' na drogach wiary i rzeczywistego umiłowania Boga” – pisze bp Andrzej Jeż w liście pasterskim.

Pasterz Kościoła tarnowskiego zachęca do pielgrzymowania do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, a młodzież i dzieci do udziału  w ruchach i stowarzyszeniach, którym patronuje bł. Karolina. Są to Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Czystych Serc oraz Szkolne Koła Caritas w diecezji tarnowskiej.

Bp Andrzej Jeż napisał też w swoim liście o rozwijającym się kulcie bł. Karoliny, dziewicy i męczennicy. Co roku do sanktuarium w Zabawie przybywają tysiące pielgrzymów, a 18. dnia każdego miesiąca Droga Krzyżowa śladami męczeństwa bł. Karoliny gromadzi nawet do pięciu tysięcy osób. Z terenu Polski, krajów Europy i z odległych zakątków świata spływają wciąż nowe prośby o relikwie bł. Karoliny.  Ostatnio do biskupa tarnowskiego przyszła taka prośba z Wietnamu.

Ponadto co roku w Zabawie, na zakończenie rekolekcji dla Ruchu Czystych Serc, około 300 osób składa przyrzeczenie trwania w czystości przedmałżeńskiej. Również w ciągu ostatnich lat około 2 tysięcy osób przyjęło „pierścień bł. Karoliny”, który jest zewnętrznym znakiem podjętych zobowiązań do życia w czystości.

Biskup tarnowski podkreśla ponadto, że bł. Karolina Kózkówna jest nam bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie, zwłaszcza współczesnej młodzieży „narażonej na kryzys moralności i kuszonej przez wszechobecną kulturę użycia i konsumpcji”. Ordynariusz diecezji wskazuje też, że bł. Karolina jest bardzo potrzebna współczesnej rodzinie. Jej rodzinny dom, panująca w nim atmosfera szacunku i zrozumienia, a także wzajemnego dzielenia się skarbem wiary jest pięknym i budującym modelem katolickiej rodziny.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama