Nowy numer 3/2019 Archiwum

Zakończenie Roku Wiary

24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, zakończy się w Kościele Rok Wiary. Diecezjalne uroczystości pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża odbędą się w tarnowskiej katedrze podczas Mszy św. o godzinie 10.30 i nieszporów o godzinie 17.30 (transmisja w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz). Także parafie organizują nabożeństwa i spotkania ewangelizacyjne z okazji zakończenia Roku Wiary.

Najważniejszym wydarzeniem Roku Wiary w diecezji tarnowskiej była inauguracja peregrynacji obrazu „Jezu Ufam Tobie” oraz relikwii św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. Z tej okazji specjalne przesłanie do diecezji skierował papież Franciszek. Obraz odwiedza kolejne parafie diecezji tarnowskiej i tak będzie do 2015 r.

- To wydarzenie jest imponujące w tym zewnętrznym przejawie wiary ale ujawnia też indywidualne duchowe, głębokie przeżycia wiernych i myślę, że owocuje pogłębieniem relacji modlitewnej z Bogiem, odkryciem nabożeństw do Bożego Miłosierdzia, otwiera nas na relacje społeczne poprzez dar z siebie dla innych - mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W niedzielę, 24 listopada w kościołach uroczyście będzie śpiewane Credo, wierni będą się modlić przed Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy niedzielnych nieszporów i Mszy św. na zakończenie Roku Wiary mają okazję uzyskać odpust zupełny.

W parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie Mościcach odbędą się modlitewne czuwania przy relikwiach bł. Jose Sancheza del Rio (14 - letniego męczennika) i bł. Karoliny Kózkówny (16-letniej męczennicy). Od soboty do poniedziałku zaplanowano projekcje filmu, modlitwę o męstwo oraz odwagę w wyznawaniu wiary.

W Mielcu w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w niedzielę, 24 listopada odbędzie się wieczór ewangelizacyjny pod hasłem „Od konserwacji do ewangelizacji”. Będą świadectwa, Msza św. i Apel. Organizatorzy w sposób szczególny zapraszają wątpiących i poszukujących.

Niedzielna Msza św. o godzinie 10.30 zgromadzi w tarnowskiej katedrze m.in. działaczy Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne tych ruchów katolickich. Jak co roku, podczas uroczystości zostaną wręczone medale diecezjalne dla osób, które m.in. angażują się w działalność ruchów i stowarzyszeń.

Uroczyste zakończenie Roku Wiary w wymiarze diecezjalnym odbędzie się podczas nieszporów o godzinie 17.30, na zakończenie których biskup tarnowski udzieli papieskiego błogosławieństwa połączonego z możliwością zyskania odpustu zupełnego.

- Po zakończeniu Roku Wiary będziemy starali się żyć tymi sprawami, które stały się ważne  i które były przedmiotem naszej wspólnej i osobistej refleksji podczas 13 miesięcy - bo tyle trwał Rok Wiary. Będziemy chcieli odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasza wiara wzrosła, umocniła się w wymiarze diecezjalnym, parafialnym i osobistym - podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

Rok Wiary ogłosił w Liście Apostolskim Porta fidei papież Benedykt XVI z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy