Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Święto ministrantów i lektorów

Chrystus Król przewodzi liturgicznej służbie ołtarza.

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzą swoje święto patronalne ministranci i lektorzy. W wielu parafiach diecezji do wspólnot ministranckich i lektorskich zostali przyjęci nowi członkowie, którzy wcześniej odbyli specjalne kursy przygotowawcze.

W dekanacie grybowskim przygotowanie kandydatów do posługi lektorów trwało przez trzy kolejne soboty, od 9 listopada do 23 listopada. Kurs obejmował szereg wykładów i prezentacji. W pierwsze dwie soboty trwał od 8.00 do 15.00 z przygotowanym posiłkiem dla uczestników. Brało w nim udział 70 chłopców z całego dekanatu. W przeprowadzeniu kursu pomagali kapłani z dekanatu, głównie wikariusze. Zasady i reguły dobrego czytania przybliżyli kandydatom nauczyciele języka polskiego z gimnazjum w Grybowie Marta Michalik i Aneta Święs - informuje ks. Rafał Mirosławski, dekanalny duszpasterz lektorów i organizator kursu.

Przyjęcie do grona lektorów odbyło się 23 listopada podczas Mszy św. o 17.00 w bazylice w Grybowie. Eucharystii przewodniczył i błogosławieństwa nowym lektorom udzielił dziekan ks. Bolesław Bukowiec, proboszcz z Kąclowej. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni a także duszpasterze z parafii, z których pochodzą nowi lektorzy, oraz rodzice i rodzeństwo kandydatów. - Obrzęd błogosławieństwa składał się z odczytania listy kandydatów, dialogu celebransa i opiekuna dotyczącego odpowiedniego przygotowania kandydatów oraz obrzędu przyjęcia księgi Pisma Świętego, podczas którego kandydaci podchodzili do księdza dziekana i trzymając prawą dłoń na Ewangelii składali przyrzeczenie godnego czytania słowa Bożego podczas liturgii. Na znak szacunku składali pocałunek na księdze Ewangelii. Obrzęd zakończyło uroczyste błogosławieństwo lektorów i poświęcenie alb, które od dzisiaj stały się dla nowych lektorów strojem używanym podczas liturgii - dodaje ks. Mirosławski.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma