Nowy numer 42/2019 Archiwum

Sztuka czy profanacja?

W oknach kamienicy przy ul. Pijarskiej w Nowym Sączu pojawiła się specyficzna instalacja.

Jak donosi RDN Małopolska, autorem instalacji jest znany sądecki artysta Albert Załuski. Na płaszczyznach okien umieścił on cztery ukrzyżowane postacie, które zamiast głów mają kule ziemskie, zamiast przepasek na biodrach liście, zamiast gwoździ czerwone butelki. Nad głowami postaci zostały umieszczone karty z kodem kreskowym. Centralnym punktem tej lustrzanej instalacji jest anioł i postać Frasobliwego pośród ptaków.

Instalacja wzbudza kontrowersje. Jak tłumaczą jej obrońcy, artyście chodziło być może o sprowokowanie  do refleksji nad komercjalizacją znaków chrześcijańskiej kultury. - Pan Albert jest znanym i cenionym nowosądeckim artystą. Jego instalacja ukrzyżowanych, o lustrzanej kompozycji (niekoniecznie to musi być postać Chrystusa, bo postać nie ma głowy, ani tradycyjnego perizonium - przepaski na biodrach), wkomponowanych w układ skrzyniowy okna można odczytać jako radykalny wyraz buntu. Sądzę, że artysta chce skłonić nas do zadumy, w końcu zbliża się okres adwentu, pokazać jak w życiu codziennym profanum wdziera się w sferę sacrum – powiedział dla portalu sądeczanin.info dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Innego zdania są sądczanie. - To jest zbeszczeszczenie, profanacja, i nas katolików to bardzo obraża - powiedział RDN Jan Waśko. Instalacja, na wniosek urażonych jej treścią, złożony do prokuratury, została już usunięta przez policję. Prokuratura bada sprawę.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL