Nowy numer 48/2020 Archiwum

Podziel się przed terminem

Caritas apeluje do przedsiębiorców o przekazywanie żywności.

Caritas Diecezji Tarnowskiej apeluje do przedsiębiorców  prowadzących sklepy spożywcze i hurtownie,  aby przekazywali jej pełnowartościową żywność z kończącym się terminem ważności. Wolontariusze Caritas mogliby odbierać produkty nawet co kilka dni. Przedsiębiorcy, którzy chcą przekazać taką darowiznę, od października mogą to robić bez konieczności naliczania VAT-u.  Ich pomoc jest bardzo potrzebna, ponieważ prawdopodobnie może wystąpić przerwa w dostawie żywości unijnej, z której m.in. korzystają podopieczni Caritas. Od października zmieniły się przepisy i sklepy spożywcze mogą przekazywać darowiznę bez płacenia VAT-u. Odbiorcami takiej żywności mogą być organizacje pożytku publicznego a jest nią właśnie Caritas Diecezji Tarnowskiej.

- Jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem żywności, która dotychczas bardzo często była niszczona. Szacuje się, że codziennie utylizowano w Małopolsce ok. 7 ton żywności. Chcąc ją przekazać, przedsiębiorcy musieli odprowadzić podatek VAT. Wielu to się nie opłacało. Ponieważ zmieniły się przepisy chcemy żywność pozyskiwać i przekazywać do parafii i naszych placówek, gdzie codziennie przychodzą ludzie potrzebujący. Apeluję o współpracę do właścicieli dużych sieci handlowych oraz małych sklepów - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Ks. Ryszard Podstołowicz

Przekazywana żywność nie może być przeterminowana. Masło, śmietana, jogurty czy sery z kończącym się terminem przydatności do spożycia będą szybko wykorzystywane m.in. w kuchniach Caritas. Pomoc handlowców i hurtowników jest bardzo ważna, ponieważ kończy się dostawa produktów w ramach programu PEAD. Jest on skierowany do najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej z nadwyżek żywności unijnej.

W tym roku Caritas Diecezji Tarnowski otrzymała 905 ton żywności z Unii Europejskiej. To szesnaście produktów m.in. mąka, makaron, sery, kasza, dania mięsne w puszkach. W programie uczestniczy 208 parafii a żywność trafia w sumie do ponad 42 tys. osób potrzebujących. Wartość żywności to ponad 2 mln 760 tys. zł. Produkty będą jeszcze rozprowadzane do 28 lutego 2014 r. Po tym terminie prawdopodobnie wystąpi chwilowa przerwa.

- W związku z nowym budżetem Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 trzeba przygotować nowy program pomocy dla potrzebujących. W jakiej będzie on formie – tego jeszcze nie wiemy - mówi Jerzy Pikul koordynator programu pomocy żywnościowej Caritas Diecezji Tarnowskiej. Tarnowska Caritas korzysta z programu PEAD od 2004 roku. Dotychczas do prawie 400 tys. osób potrzebujących trafiło 7 tys. 392 tony żywności o wartości ponad 20 mln zł.

Jerzy Pikul

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama