Nowy numer 48/2023 Archiwum

Poznając Biblię. Część VII

Bohaterowie Biblii Księgi prorockie. Ewangelie. Dzieje Apostolskie i Apokalipsa św. Jana.

POZNAJĄC BIBLIĘ. Bohaterowie Biblii Księgi prorockie. Ewangelie. Dzieje Apostolskie i Apokalipsa św. Jana. Część VII. Ks. Piotr Łabuda (red.)

Bohaterowie biblijni znani są nam ze słyszenia: Abraham, Mojżesz... Wielu potrafiłoby wymienić kilku starotestamentalnych proroków, przynajmniej tych większych, Izajasza, Jeremiasza. Kto nie zdołałby wyliczyć imion apostołów? Przynajmniej większości z nich? Ważnym jednak pytaniem jest kwestia – czy poza imieniem bylibyśmy w stanie o nich powiedzieć coś więcej? Dawid, Daniel, Łukasz, Jakub, Maria, Marta, Maciej, Szczepan... – to imiona znane, często wybierane przez rodziców dla swoich dzieci, to także imiona patronów osób przyjmujących sakrament bierzmowania. Warto jednak, aby nie były one tylko pusto brzmiącymi dźwiękami... Dobrze by było, aby postaci, które je nosiły i które zapisały je w dziejach zbawienia, kojarzyły się nam z konkretnymi wydarzeniami, ważnymi wyborami, podjętym ryzykiem, triumfem lub klęską; dobrze by było, aby przemówiły do nas z otchłani wieków. Ostatnie dwa semestry Radiowo-lnternetowego Studium Biblijnego były poświęcone bohaterom Starego i Nowego Testamentu: część VII "Poznając Biblię" to zbiór wykładów wygłoszonych w trakcie drugiego z nich. Rozpoczyna ją cykl o prorokach. Ks. Mirosław Łanoszka przedstawia historię ich powołania, a także główne idee ich profetycznego orędzia. Bohaterowie Ewangelii synoptycznych i Ewangelii św. Jana stali się tematem prezentacji ks. Michała Bednarza. Poświęcona jest ona postaciom z pierwszego planu: apostołom, ewangelistom, ale też bohaterom jednego epizodu; zarówno osobom wybranym przez Mistrza z Nazaretu, jak i ludziom niejako przypadkowo zaplątanym w zbawcze dzieje, jak choćby Kananejka czy dobry łotr. Ks. Piotr Łabuda przybliża wybrane postacie z początków Kościoła, które przewinęły się w sposób mniej lub bardziej zauważalny przez Dzieje Apostolskie. Jest wśród nich na przykład Gamaliel, mistrz Pawła Apostoła z jego faryzejskich jeszcze czasów.

ISBN 978-83-7793-068-7
Format B5
Ilość stron 188
Rok wydania 2012

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl