Nowy numer 20/2024 Archiwum

Matka i bracia w misji Jezusa Chrystusa

Kto jest prawdziwym krewnym Mistrza z Nazaretu?

W przekazie zaś Ewangelii Pseudo-Mateusza podobna historia kończy się stwierdzeniem Józefa: „Nie sprzeciwiam się woli Bożej, lecz dotąd będę strzegł dzieweczki, aż poznam, który z moich synów zgodnie z wolą Bożą może wziąć ją za małżonkę. Tymczasem niech kilka dziewcząt z jej otoczenia uda się wraz z nią, by razem przebywać”. Arcykapłan Abiatar jednak odpowiedział: „Dostanie wprawdzie dziewczęta dla towarzystwa, ale tylko do dnia, kiedy ty ją pojmiesz; albowiem nikt inny nie może z nią zawrzeć małżeństwa”. Wtedy Józef przyjął Maryję wraz z innymi pięcioma dziewczętami, które razem z nią miały przebywać w jego domu”[3].

Te apokryficzne opinie mówiące o starym Józefie, który był wdowcem i który miał synów, powtarza później wielu Ojców Kościoła i pisarzy starożytnych (Klemens Aleksandryjski, Orygenes, Hipolit Rzymski, Euzebiusz z Cezarei). Pojawiają się także opinię, np. żyjącego w IV wieku Helwidiusza, że Maryja i Józef po urodzeniu Jezusa mieli potem jeszcze inne dzieci.

Obie jednak powyższe hipotezy – wskazujące, iż stary Józef miał synów z poprzedniego małżeństwa, czy też opinia o dzieciach Józefa i Maryi, nie mają żadnego potwierdzenia w tekstach nowotestamentalnych. Warto zwrócić uwagę, iż w Łk 2,41-52 jest mowa o podróży nazaretańskiej rodziny do Jerozolimy na Święta Paschy. Później zostaje zagubiony dwunastoletni Jezus, rodzice Jego wracają i po trzech dniach poszukiwań odnajdują Jezusa w świątyni. Pójście do Jerozolimy jest określone mianem ich zwyczaju. A zatem rodzice Jezusa chodzili z Nim do Jerozolimy co roku na święto Paschy. W tekście nie ma żadnej wzmianki i nic nie pozwala domniemywać, iż w tych wyprawach towarzyszyły Jezusowi i Jego rodzicom jakiekolwiek inne ich dzieci – bracia i siostry Jezusa. Gdyby takowe istniały, zapewne pojawiły by się w tym opowiadaniu. Również gdyby Mistrz z Nazaretu miał rodzeństwo, wówczas po śmierci Jezusa do opieki nad Matką byłoby zobowiązane Jego rodzeństwo. Nie istniałaby potrzeba przekazywania Matki Janowi (J 19,26).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl