Nowy numer 11/2024 Archiwum

Obok piramid

Kościoły wpisane na listę UNESCO otrzymały certyfikat potwierdzający wpis na listę zabytków i obiektów światowego dziedzictwa.

Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Krakowie. Proboszczowie kościołów w Kwiatoniu, Brunarach i Powroźniku otrzymali certyfikaty poświadczające wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Spotkanie odbyło się w Sali Poselskiej. Był obecny wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków, który wręczał certyfikaty. Dokument otrzymała również dyrekcja kopalni z Bochni, dołączonej do Wieliczki. Uroczystość zgromadziła też tych, którzy przyczynili się do tego wydarzenia – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Za wpisem na listę UNESCO nie idą jednak automatycznie pieniądze na utrzymanie zabytku. – Wpis na listę nie daje złota, tylko daje złoty klucz, który otwiera wiele drzwi i daje możliwość ubiegania się o środki. Jest to prestiż, ale i zobowiązanie, nie tylko dla parafii, ale dla Polski, która zobowiązuje się do zachowania w jak najlepszym stanie tak ważnych dla światowego dziedzictwa miejsc. Mamy 14 wpisów w Polsce, a 28 obiektów – dodaje ks. Drewniak.

Na liście UNESCO od dziesięciu lat znajduje się kościół św. Leonarda, a od 2013 roku trzy cerkwie w Kwiatoniu, Brunarach, Powroźniku. – Za wpisami pojawiają się ludzie. Bywa tak, że turyści z Europy Zachodniej, USA, z Japonii przyjeżdżają tylko do tych miejsc. Mogą być obok bardzo cenne rzeczy, ale nie są nimi zainteresowani. Obiekty trafiają też do przewodnika UNESCO. Można mieć jeszcze taką cichą nadzieję, że to nie koniec. Jest w zamyśle stworzenie projektu wpisania na listę kościołów barokowych. Mamy już szlak kościołów gotyckich, cerkwii, moglibyśmy mieć szlak świątyń barokowych. A w naszej diecezji jest taka perełka – w Szalowej – podkreśla ks. Drewniak.    

Certyfikat UNESCO   Certyfikat UNESCO
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy