GN 48/2020 Archiwum

Ambona z eteru

Diecezjalne radio RDN Małopolska nadaje już 20 lat.

Pierwsza audycja, wówczas w Radiu Dobra Nowina, została wyemitowana 24 grudnia 1993 roku. Rozgłośnia, podobnie jak tarnowska edycja „Gościa Niedzielnego” i diecezjalne wydawnictwo Biblos, powstała z inicjatywy ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.

Pierwszym dyrektorem radia był ks. Ryszard Piasecki, a obecnym jest ks. Jacek Miszczak. Radio RDN Małopolska emituje własny program 24 godziny na dobę z tarnowskiej siedziby rozgłośni. Obejmuje swym zasięgiem teren w promieniu 120 kilometrów. Codziennie wiadomości regionalne przygotowują dziennikarze z Tarnowa, Nowego Sącza oraz korespondenci z Bochni, Brzeska, Mielca i Dębicy.

- Początki były na pewno trudne dla nas, ponieważ to był pierwszy kontakt z radiem. Uczyliśmy się tego radia, uczyliśmy się, jak pracować w radiu i jak ten program tworzyć, aby był atrakcyjny dla słuchacza. Mam nadzieje, że nam się udało - mówi Paweł Mleczko. - Byliśmy pierwszym radiem w Tarnowie - wspomina Elżbieta Smajdor, były pracownik radia. - Nikt nie wiedział, jak czytać wiadomości, jak je redagować. Wszystkiego uczyliśmy się sami, na naszych błędach tak naprawdę. Pamiętam, że po pierwszym dyżurze, wtedy w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, ktoś skomentował, że czytałam wiadomości jak ewangelię w kościele - dodaje.

Spotkanie jubileuszowe rozgłośni odbędzie się 5 stycznia 2014 roku w Tarnowie, gdzie spotkają się obecni i byli pracownicy. Dzień później 6 stycznia w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu odbędzie się wspólne kolędowanie z zespołem PECTUS. Początek o godz. 18.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama