Dzięki inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miasta m.in. na przystankach i w tarnowskich autobusach komunikacji miejskiej pojawiają się plakaty promujące akcję „Książkobranie”.
Akcja to efekt współpracy MBP i magistratu z portalem wolnelektury.pl. – Podpisaliśmy umowę, która umożliwi miejskiej bibliotece jeszcze lepszą i skuteczniejszą promocję czytelnictwa wśród tarnowian – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury.
Na plakatach znajdzie się m.in. link do portalu, który obecnie dysponuje ponad 2300 darmowymi tytułami. Na niektórych afiszach dodatkowo zostaną umieszczone kody QR odsyłające do proponowanych przez bibliotekę lektur. W tej chwili to cztery propozycje – „Pies Baskerville'ów” Arthura Conana Doyle’a, „Rękopis znaleziony w butli” Edgara alla Poe, „Świętoszek” Moliera oraz „Fatalne jaja” Michaiła Bułhakowa. – Oferta będzie sukcesywnie rozszerzana i uzupełniana – zapewnia Ewa Stańczyk, dyrektor biblioteki.
„Wolne Lektury” to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. Dostępne są m.in. lektury szkolne zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2.
W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Biblioteka „Wolne Lektury” dostępna jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej na system Android. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece „Wolne Lektury” można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować
„Wolne Lektury” to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.