Nowy numer 48/2020 Archiwum

Druh Wicek

- To dla nas bardzo ważne wydarzenie - mówi Anita Pasko, drużynowa 16. Mieleckiej Drużyny Harcerek "Róża Wiatrów" ZHR w Mielcu.

Bł. Wincenty Frelichowski jest patronem polskich harcerzy. W gimnazjum wstąpił do harcerstwa. Był rok 1927. Był drużynowym. W 1931 roku wstąpił do seminarium, ale działalność harcerską prowadził w starszoharcerskim kręgu kleryckim. W 1939 roku aresztowany przez Gestapo. Więziony w Sachsenhausen i Dachau. Wszędzie starał się służyć ludziom jako kapłan. W Dachau po wybuchu epidemii tyfusu pomagał chorym i zachęcił do tego 32 innych księży. Sam zarażony chorobą zmarł w lutym 1945 roku.

- Bł. Wincenty Frelichowski jest naszym patronem. Jego relikwie wędrują po całej Polsce, żeby druhowie mogli spędzić z nim, w Jego obecności choć chwilę. Bł. Wincenty Frelichowski dla nas wszystkich jest wzorem. Peregrynacja pomaga, zwłaszcza młodszym, poznać tę wielką postać - dodaje Anita Pasko. Peregrynacja w hufcu mieleckim trwała od 9 do 12 stycznia. W tym czasie harcerze modlili się przy relikwiach Błogosławionego m.in. w mieleckiej Bazylice.

Do 23 lutego 2014 trwa, w stulecie urodzin patrona, Rok. Bł. Wincentego Frelichowskiego obchodzony przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Druh Wicek   Grzegorz Brożek /GN Druh Wicek   Grzegorz Brożek /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama