Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Druh Wicek

- To dla nas bardzo ważne wydarzenie - mówi Anita Pasko, drużynowa 16. Mieleckiej Drużyny Harcerek "Róża Wiatrów" ZHR w Mielcu.

Bł. Wincenty Frelichowski jest patronem polskich harcerzy. W gimnazjum wstąpił do harcerstwa. Był rok 1927. Był drużynowym. W 1931 roku wstąpił do seminarium, ale działalność harcerską prowadził w starszoharcerskim kręgu kleryckim. W 1939 roku aresztowany przez Gestapo. Więziony w Sachsenhausen i Dachau. Wszędzie starał się służyć ludziom jako kapłan. W Dachau po wybuchu epidemii tyfusu pomagał chorym i zachęcił do tego 32 innych księży. Sam zarażony chorobą zmarł w lutym 1945 roku.

- Bł. Wincenty Frelichowski jest naszym patronem. Jego relikwie wędrują po całej Polsce, żeby druhowie mogli spędzić z nim, w Jego obecności choć chwilę. Bł. Wincenty Frelichowski dla nas wszystkich jest wzorem. Peregrynacja pomaga, zwłaszcza młodszym, poznać tę wielką postać - dodaje Anita Pasko. Peregrynacja w hufcu mieleckim trwała od 9 do 12 stycznia. W tym czasie harcerze modlili się przy relikwiach Błogosławionego m.in. w mieleckiej Bazylice.

Do 23 lutego 2014 trwa, w stulecie urodzin patrona, Rok. Bł. Wincentego Frelichowskiego obchodzony przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

  Grzegorz Brożek /GN   Grzegorz Brożek /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma