Nowy numer 24/2018 Archiwum

Dziękowano za życie i powołanie

Zmarł ks. prałat Czesław Konwent, dyrektor Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego w Porąbce Uszewskiej.

W kościele parafialnym w Porąbce Uszewskiej odbył się pogrzeb śp. ks. prał. Czesława Konwenta, dyrektora Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego, byłego proboszcza w Porąbce Uszewskiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Zygmunt Zimowski z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Jeż. Eucharystię koncelebrowało ponad 100 księży, licznie obecne były siostry zakonne. Tłumy wiernych wypełniły kościół i plac przed świątynią. Ciało śp. ks. Czesława Konwenta zostało złożone na miejscowym cmentarzu.

W ubiegłym roku obchodził jubileusz 40-lecia kapłaństwa. W jednym z ostatnich wywiadów dla Gościa Tarnowskiego powiedział: „W swoim życiu czuję szczególną opiekę Pani Massabejskiej. Mam problemy z płucami. Gdy wróciłem z kliniki, poszedłem do groty i powiedziałem, że jeśli mam tu coś jeszcze do zrobienia, to trzeba byłoby pożyć. Panu Bogu dziękuję i za życie, i powołanie kapłańskie. Gdy w 1967 kończyłem IV LO w Tarnowie, miałem dylemat, czy iść do seminarium. I pamiętam, jak na dziękczynieniu po maturze, podczas Drogi Krzyżowej, kapłan prowadzący nabożeństwo przy 14. stacji powiedział: „grób jest pusty, bo Jezus zmartwychwstał i tę wiadomość nieśli po całym świecie apostołowie. Wśród was na pewno są osoby, które Bóg chce mieć, jako takich apostołów. Ale Bogu nie można powiedzieć: nie”. Te słowa były dla mnie kropką nad i”.

Ks. prałat mgr lic. Czesław Konwent urodził się 8 lipca 1949 roku w Faściszowej. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 27 maja 1973 roku. Jako wikariusz pracował w parafii Ropczyce, miał też zleconą troskę o budowę kaplicy w Ropczycach - Czekaju. W latach 1985 – 2001 pełnił urząd proboszcza parafii Porąbka Uszewska. Ponadto, sprawował obowiązki dziekana dekanatu Wojnicz, a następnie dziekana dekanatu Porąbka Uszewska. Pełnił też funkcję diecezjalnego referenta do spraw środków społecznego przekazu. Dzięki jego staraniom zostało utworzone i rozwinęło szeroką działalność Diecezjalnego Biuro Pielgrzymkowe, którego był dyrektorem w latach 2001 – 2009 oraz od roku 2010. Razem z Biurem wiele pielgrzymował. Najczęściej do Lourdes, gdzie był ponad 150 razy.

Od 2003 roku był Kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W roku 2008 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości, a w 2009 roku godnością Honorowego Kapelana Lourdes.

  W 2009 roku obdarzony został godnością Honorowego Kapelana Lourdes
Joanna Sadowska /GN

« 1 »

Zobacz także

 • spaniol
  18.01.2014 22:30
  Spotkalem ks. Pralata na lotnisku w Katowicach. Gdy zapytalem Go o ks.prof. Michala , nie wiedzialem jak wazna postac Bog mi przedstawl.Szukalem swej
  Drogi dlatego wybrlalem sie w rloku WIARY na pielgrzymke do ZiemiSwietej.
  Pozniej juz wszystko bylo proste, poznawalem miejsca , ktore znahlem tylko z ekwangelii . Bylo to 26 pazdziernika ur. W Polsce zostawilem smiertelnie chora Mame. Prosilem ja , zeby poczekala na moj powrot. Nie poczekala ... umarla 30 pazdziernika a ja dokladnie po 24 latch POJED,NALEM sie z BOGIEM. Moim spowiednikiem byl sw.p. ks. Czeslaw. Dluga historia do opowiadania , moze innym razem , ale to dzieki Jego dzialaniu przystapilem do Sakramentu Pokuty. Po 24 latach Najswiektszy Sakrament w swiatyni , z ktoej nasz Pan 2000 lat temu wyruszyl w tr.imfalny pochod do Jerozolimy.
  Musze dodac , ze spowiedz sw. dokonalem w kaplicy przed grobem Pana.
  Caly czas po pielgrzymce planowalem podroz do Porebki na odpust , aby spotkac sie z ks. Pralatem Czeslawem. Umawialem sie z wspaniala rodzina , ktora poznalem podczas pielgrzymki na 11 lutego. Moje zycznia Bozo Narodzeniowe dla sw. P. Ks. Czeslawa byly pelne podzieki i nadziei na spotkanie. Niestety Pan postanowil inaczi. Twoja wola o Panie. Myslalem , ze moze uda mi sie dojechac na pogrzeb niestety nie dojechalem. Jestem pewien kochany Pralacie , ze zloze poklon przy twoim grobie. Modle sie w wdziecznosci za Ciebie. We wtorek 22 lutego w mojej parafii sw. Antoniego w Jarocinie odbedzie sie msza sw. W Twojej intencji. Niech dobry Bog da nam zbawienie.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma