Nowy numer 48/2020 Archiwum

Akcja w działaniu

18 stycznia odbyło się w Tarnowie spotkanie prezesów oddziałów Akcji Katolickiej z całej diecezji. Przyjęto sprawozdanie z działalności za 2013 rok oraz plan pracy na rok bieżący.

- Przedstawiłam Radzie Instytutu wszystko to, co Zarząd Instytutu zaproponował i zrealizował w minionym roku. Ale mamy też bogaty dorobek, będący udziałem parafialnych oddziałów, które są współpracownikami księży proboszczów. Sądzę, że mamy się czym, jako Akcja Katolicka, pochwalić  - mówi Bożena Kwitowska, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. 

Co ciekawe, o ile kilka lat temu wydawało się, że różne ruchy i stowarzyszenia powoli się kurczą, są w defensywie, odwrocie, to obecnie można mówić o ożywieniu. - Mamy 183 oddziały, a w nich blisko 4 tysiące członków. Cały czas przybywa nowych. Tylko w roku ubiegłym w prace Akcji Katolickiej włączyło się 241 nowych osób – mówi prezes Kwitowska.

Na spotkaniu przyjęty został też program pracy na najbliższy rok. - W roku kanonizacji bł. Jana Pawła II chcemy przede wszystkim przypomnieć Jego nauczanie. Spuścizna Jego jest niestety nieznana ogółowi wiernych, a jest niezwykle aktualna. Na przykład adhortacja „Familiaris consortio”, w której znajdziemy np. wiele treści dotyczących zagrożeń chrześcijańskiej wizji człowieka - dodaje prezes Kwitowska. Akcja chce także zachęcić swych członków, do baczniejszego zwrócenia uwagi na społeczne nauczanie Kościoła.

Z prezesami oddziałów i członkami Akcji Katolickiej spotkał się bp Andrzej Jeż. - Przede wszystkim mamy za zadanie nieustannie przyczyniać się do pomnażania dobra w Kościele. Różne i wielorakie przejawy dobra są widocznym dowodem, iż w Kościele istnieje więcej dobra niż zła i to właśnie dodaje mu siły do wzrastania i kontynuowania swojej misji - mówił w homilii. Dodał, że zadaniem katolików jest również reagowanie na różne przejawy współczesnych chorób; stanowcze reagowanie na zło. - Irlandzki filozof i polityk Edmund Burke mówił, że „Dla tryumfu zła wystarczy, by dobry człowiek pozostał bezczynny”. Co sprawia, że dobrzy ludzie milczą, kiedy należy głośno powiedzieć „nie”? - pytał Kaznodzieja. Potrzebę przeciwstawiania się złu we współczesnym świecie oraz zajmowania jasnego stanowiska po stronie prawdy należy postrzegać także, jako ważne zadanie Akcji Katolickiej i rolę katolików świeckich, którzy są obecni w szerszych obszarach życia niż duchowni. 

- Miejmy odwagę czynić dobro i z determinacją upominać się o prawdę. Konieczne jest zajmowanie przez nas jako katolików wyraźnego stanowiska w tych istotnych kwestiach na forum życia publicznego. W przeciwnym bowiem razie stalibyśmy się nieużytecznymi lekarzami, którzy w imię doraźnego „świętego spokoju” przyzwalają na rozwój różnych chorób oraz na wzrost zła pośród naszych bliźnich. Pamiętajmy, że naszą siłą jest Jezus Chrystus i płynące od Niego dobro, prawda, jedność i piękno godnego życia ludzkiego. Żadna inna siła tego nie pokona! - powiedział Pasterz Kościoła tarnowskiego.

Akcja w działaniu   Grzegorz Brożek /GN Akcja w działaniu   Grzegorz Brożek /GN Akcja w działaniu   Grzegorz Brożek /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAMOWY PROGRAM DZIAŁANIA

AKCJI KATOLICKIEJ DIECEZJI TARNOWSKIEJ

NA 2014 ROK

 

 

 1. 18 stycznia – Spotkanie prezesów POAK i Rady Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej

 2. 7– 9 marca – Rekolekcje dla prezesów i członków Akcji Katolickiej w Ciężkowicach

 3. 23 kwietnia – uroczystość Świętego Wojciecha – patrona Akcji Katolickiej w Polsce

 4. 17 maja – Spotkanie modlitewno-edukacyjne w Starym Sączu dla wszystkich oddziałów Akcji Katolickiej.  Temat: Z nauczania Jana Pawła II: „Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!” - wierność papieskiemu przesłaniu.

 5. 21 czerwca – Ogólnopolska pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

 6. 3 lipca – Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Tuchowa

 7. Lipiec – Pielgrzymka Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej do Katynia i Wilna

 8. 19 września – Dzień społeczny w Gródku. Temat: Nauczanie społeczne Jana Pawła II.

 9. 28 września – Koronka na ulicach miast świata – włączenie Akcji Katolickiej w międzynarodową inicjatywę

 10. 18 października – Spotkanie modlitewno-edukacyjne w Zabawie dla wszystkich oddziałów AK. Temat: Z nauczania Jana Pawła II: Małżeństwo i rodzina w encyklice „Familiaris consortio” w kontekście genderowej rewolucji antropologicznej.

 11. Październik - Rekolekcje misyjne w Kozieńcu

 12. 23 listopada – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama